KSGenWeb - The Primary Source for Kansas Genealogy

Union Defenders
of
Kansas, 1865

(Nemaha - Wyandotte Counties)

 

-------------------------------------------------------------------------------
KSGENWEB INTERNET GENEALOGICAL SOCIETY COPYRIGHT NOTICE:  In keeping with the KSGenWeb policy of providing free information on the Internet, this data may be used by non-commercial entities, as long as this message remains on all copied materiel.  These electronic pages cannot be reproduced in any format for profit or other gain.  Copying of the files within by non-commercial individuals and libraries is encouraged.  Any other use, including publication, storage in a retrieval system, or transmission by electronic, mechanical, or other means requires approval of the file's author.
-------------------------------------------------------------------------------

These pages of valuable Union Defenders of Kansas have been graciously provided to the KSGenWeb Digital Library for use by Robert VanDyne (alex@informatics.net).  He has spent countless hours going page by page through the 1865 State Census of Kansas to obtain this data.

Gold Bar

Index - Coffey Co. | Davis - Douglas Co.
Franklin - Leavenworth Co. | Linn - Morris Co. | Nemaha - Wyandotte Co.

house	soldier, 		age, 	place,		Reg;Co    		head of    		"special 
visit #		         		of birth	       			household   		notations"

	Nemaha County 
Capriona twp
  7. GAGE, Henry		17 	PA   		12th KS K		H.R. GAGE
 14. DOWEGAN, James		20 	CAN  		13th KS G		Pat. DOWEGAN

Cleer Ck. twp
  4. TATLOW, Samuel		22 	OH    		1st KS B		Job TALOW
 11. BREWER, Thomas H.		20 	IN   		13th KS G		Andrew BREWER

Nemaha twp
 20. COLEMAN, Willis		16 	OH   		1st Colorado A 		Joseph COLEMAN
 22. PATTERSON, Newell		24 	IL    		7th KS A   		Sarah PATTERSON 	"Cpl."
 37. LEHMANN, Fred'k		29 	SWT  		13th KS G		Christian LEHMANN
		, John V.	24 	SWT  		13th KS G		"		    	"Cpl."
 38. BITELER, John		32 	SWT   		8th KS D

Granada twp
  7. TIMMONS, Leonard E		17 	IN   		11th OH			Nelson B. TIMMONS
 11. WHITE, John O.		33 	OH   		13th KS B
 12. WILCOX, Thomas		28 	MO   		11th KS G
 14. BETZER, Anthony		24 	OH   		24th IA F		Sarah BETZER
 19. THOMAS, Jermiah		35 	OH   		11th KS B		Martha THOMAS
	     , Elwood		25 	IN    		5th KS A		"
 28. GILBERT, Luther		45 	MI   		15th KS G  		John M. WISEHART 	"Sgt."
 48. SHOEMAKER, Obediah		24 	PA 		"Hancock's Corps" 	Peter SHOEMAKER
 53. SWERDFEGER, Eli		22 	CAN  		13th KS I		Adam SWERDFEGER
 54. HAIGH, Uriah		38 	PA   		13th KS I
 57. FLANNEGAN, Hugh		18 	PA   		13th KS I		Edw. FLANNEGAN

Home twp
 11. SAMS, Amos			47 	PA   		13th KS E
 17. ALVORD, Theodore		17 	IL   		11th KS I		Nelson ALVORD
	     , William		16 	IL   		43rd OH H		"
 23. HYMER, Abraham		17 	IL    		8th KS D		Edison HYMER
 24. MOSIER, Clinton		19 	IL   		13th KS E		Reuben MOSIER
 31. BRANANGH, Robert M		20 	IL   		13th KS E		Thos. BRANANGH
		 , Toliver	31 	IL   		13th KS E		"

Reed twp
 25. WERDKELF, T.R.		21 	PA   		13th KS G		Thos. WERDKELF
 28. MARTIN, Enoch M.		32 	IN    		5th KS A
 34. HAMMUN, Alexander		20 	OH   		11th KS B		Joseph HAMMUN
 44. McCARRT, Benjamin		21 	MO    		5th KS L    		Wm. D. McCARRT 		"Cpl."
		, W.B.		18 	MO   		11th KS M		"
 48. WHITE, William		26 	MI   		13th KS G		Jane WHITE
	    , James		24 	MI   		24th IA H		"
 52. SHEPARD, P.A.		31 	OH   		11th KS B		J.H. HIGGNS
 54. SHAFER, Jasper		20 	OH   		11th KS B		Tobias SHAFER
 55. JONES, Jonas		32 	SWD  		13th KS G
 56. YOUNG, William		22 	IN   		11th KS B		R.G. YOUNG

Richmond twp
 10. POTTERTON, John		29 	ENG  		10th KS
 14. O'NEAL, Timothy		50 	IRE   		4th US Cav
 32. WERT, William		20 	NJ    		9th KS K		Rebecca WERT
 45. ELLIS, Charles M.		23 	OH    		9th KS E		Elmer NAYLOR

Rock Ck. twp
  8. WILKERSON, Henry		35 	IRE  		13th KS K
 11. WESCOTT, Emariah		19 	MI   		13th KS K		Isaac WESCOTT
 19. PERKINS, Joseph F.		21 	OH   		13th VA ????  		David PERKINS
 27. SERGANT, William G		38 	ME   		63rd US Cav			   		"Major"
 28. WHITTENHALL, C.F.		30 	NY    		9th IA
 30. CONE, Sidney		17 	IL    		7th KS E		Reuben CONE

Seneca twp
  8. STRANGE, Thomas		36 	KY   		13th KS I
 24. INGHRAM, Charles M		22 	MI    		7th KS A		Edw. INGHRAM
		, Daniel	21 	MI    		7th KS A		"
 26. LANHAM, Manasseh		17 	KY    		8th KS D		??
 40. GABRIEL, Nehemiah		28 	OH    		7th KS A
 53. HENSEL, Levi		33 	OH   		13th KS G

Valley twp
  2. KEEMAN, Joseph H.		35 	MD   		13th KS G
  5. HAWLEY, Alonzo		43 	NY   		17th IA F
  6. CLARK, Benjamin H.		30 	NY    		7th KS A
 28. SHERMAN, Amos		16 	IL   		13th KS			John H. SHERMAN
		, Stephen	20 	IL   		11th KS			"
 30. TILSS, Isaac		28 	IL   		13th KS G
	    , Samuel W.		16 	IL   		10th KS C		Isaac TILSS
     HANKS, Elijah N.		29 	TN   		13th KS G		"

house	soldier, 		age, 	place,		Reg;Co    		head of    		"special 
visit #		         		of birth	       			household   		notations"

	Neosho County
Neosho twp
 14. NOISE, Henry		20 	ME    		6th KS C		D.B. NOISE
 17. WILSON, William		24 	MO    		9th KS M
 19. DOLSON, -.E.		25 	IL   		11th KS C
 32. BUTLER, George		18 	MO    		7th KS F		John BUTLER
 34. RICE, S.			16 	MO    		9th KS M		Wm. RICE
 43. STEWART, John E.		25 	OH   		10th KS a		D.B. STEWART
 49. MAY, Pleasent		20 	MO    		9th KS M		Thos. MAY
 66. GERDEN, H.C.		21 	AR    		2nd KS C
 68. POWELL, John		17 	AR    		1st AR D		Josiah POWELL
	
Big Ck. twp
 82. CENTRY, F.M.		23 	IL   		60th IL D		T.D. RUSSELL
     RUSSELL, James		19 	TN   		14th KS E		"

Canville twp
 97. PETERS, John		17 	WCA   		9th KS G		John D. PETERS
     SPLAIN, J.M.		26 	WCA   		9th KS G		"
104. HELMKA, John		19 	WCA   		9th KS B		John HELMKA
112. SMITH, A.W.		22 	MA    		3rd KS D
116. McNALLY, Jno.		32 	IRE  		10th KS E
121. HASTINGS, R.C.		32 	TN    		3rd KS C
134. McARTHY, C.		27 	??    		6th KS C
135. BENBOW, Reuben		18 	IN    		9th KS D		John BENBOW
138. GALION, Barton		25 	MO   		14th KS E		James WILLIAMS
144. BEVANEW, John*		30 	AR    		2nd IN G   		Samuel BEVANEW 		*Indian
145. JIM, Frank*		32 	MO    		9th KS L					"
     MOSIER, Joseph*		25 	KS    		9th KS I		Frank JIM		"
	     , T.*		23 	KS    		9th KS G		"			"
	     , John*		19 	KS    		9th KS L		"			"
146. BRAZIEL, Louis*		18 	KS    		9th KS L		S.F. FUSHE		"
     CASSEY, Peter*		22 	KS    		9th KS L		"			"
153. REVARD, C.C.*		27 	MO    		9th KS I					"

house	soldier, 		age, 	place,		Reg;Co    		head of    		"special 
visit #		         		of birth	       			household   		notations"

	Osage County
Ridgeway twp
  3. WILKINS, Theodore		17 	OH    		9th KS A		Jesse WILKINS
  6. GREENE, A.R.		23 	IL    		9th KS A		E.H. GREENE
  9. EAGAN, John M.		20 	OH    		5th KS L		Philip I. HUPP
     HUPP, William W.		20 	OH   		15th KS D		"
 10. HOOK, Charles H.		30 	ENG  		15th KS H
 13. MILLER, Daniel		22 	OH   		11th KS E		Dan'l MILLER,sr
 16. WITTENBURG, Marcus		25 	HUN  		12th KS B		Moritz WITTENBURG
 21. ATCHINSON, Walton		27 	SCT  		12th KS C		Wm. ATCHINSON
 34. O'NEILL, William S		25 	OH    		2nd KS D		Wm. O'NEILL
		, Jas H.	23 	OH    		2nd KS D		"
     ALEX, Thomas		21 	OH   		11th KS C		"
 35. SEILER, William H.		19 	PA    		9th KS			Martin SEILER
 38. ELLIOTT, L.H.		35 	MA    		2nd KS I
 39. STOVALL, John H.		20 	GA   		11th KS H		S.W. STOVALL
 44. HEBERLING,Sylvanus		20 	OH  		11th KS C		H.H. HERERLING
		  , George	18 	OH   		11th KS M		"
 53. ALTON, Silas		52 	PA   		15th KS D

Superior twp
 54. WILSON, Allen R.		36 	IN   		11th KS M
 63. STODARD, Truman		38 	NY   		11th KS I
 64. STODARD, Andrew M.		22 	OH   		11th KS I		Amos STOARD
		, Raliegh S	20 	OH   		11th KS I		"
 67. ROSSITER, Owen		17 	IN    		2nd KS			Sam'l ROSSITER

Ridgeway twp [cont.]
 67. HILLS, H.W.		27 	OH   		11th KS I
 69. DUTTON, Henry A.		26 	VT   		11th KS I		A.I. DUTTON
 71. ROOKS, Porter O.		23 	PA  		185th NY H		John L. ROOKS
	    , William A.	22 	PA   		15th KS L		"
     WEAVER, Thomas		37 	OH   		2nd Colorado D 		"

Superior twp
 88. RAMBO, John		30 	PA   		15th KS L		A. LEONARD
	    , Samuel		21 	PA   		11th KS I		"
 90. CRUMB, J.H.		27 	NY   		11th KS I		C.C. CRUMB
 91. CABLE, William H.		20 	KY   		12th KS E		Wm. CABLE
	    , Daniel M.		17 	PA   		12th KS E		"
 95. TODD, Henry		52 	NJ   		11th KS I
	   , Andrew G.		19 	NY   		11th KS I		Henry TODD

Burlingame twp
105. McMASTER, Robert		22 	IRE  		11th KS H		David McMASTERS
		 , Hugh		24 	IRE  		48th IL E		"
107. NEILL, George		24 	IRE   		2nd KS C		Robt. NEILL
	    , E.W.		20 	IRE  		11th KS H		"
108. BOWMAN, Jas. H.		39 	PA   		11th KS H
109. VanderLIP, William		38 	NY    		2nd KS I
111. YOUNG, William		20 	IN   		15th KS H		James YOUNG
	    , John		18 	IN   		15th KS H		"
112. RUSSELL, John		46 	SCT  		44th IL Cav
117. WERT, William		38 	IN   		11th KS H
121. DREW, William Y.		30 	NY   		11th KS I		Wm. POMEROY
122. BECKS, William O.		24 	IN    		2nd KS I		Caleb BECKS
127. STRIET, Ithiel		40 	PA    		8th KS E		A. EATON
139. GILCHRIST, James		32 	NY   		12th KS E
154. BOYCE, A.W.		24 	CAN   		2nd KS H		Lewis J. BOYCE
	    , C.W.		19 	CAN  		15th KS L		"
159. McDONALD, G.W.		21 	MO   		11th KS I		John A. McDONALD
163. PLAYFORD, R.F.		23 	NY   		83rd US Cav  		T. PLAYFORD 		"1st Lt."
		 , J.J.		21 	NY   		11th KS I		"
166. POPE, Auguste		34 	GER  		11th KS H
177. SCHUYLER, Howard		20 	NY    		4th KS			Philip SCHUYLER
181. BRATTON, John M.		22 	PA   		12th KS E		Geo. BRATTON
186. LORD, Henry W.		18 	CT   		11th KS I		Wm. LORD
195. DREW, George J.		35 	ENG  		18th US Cav D 		E.M. DENSMORE 		"Capt"
	   , Josiah R.		29 	NY   		18th US Cav H		"	   		"1st Lieut."
	   , Charles P.		27 	CAN  		11th KS I		"
196. DENNISON, William		20 	ENG  		11th KS I		John DENNISON
199. BUSH, James		30 	NY   		11th KS I
200. McDOUGAL, D.B.		38 	CAN  		11th KS I


house	soldier, 		age, 	place,		Reg;Co    		head of    		"special 
visit #		         		of birth	       			household   		notations"

	Ottawa County
	[none shown]


	Pottawatomie County
----- twp.
  2. SHURR, Godlip		40 	GER  		11th KS K
  3. MEADER, John P.		32 	MO   		11th KS G
  7. SMITH, Charles		19 	VA   		11th KS L		Va. SMITH
 10. SOLZER, Jasper		40 	GER  		11th KS K
 11. WIDNEY, Robert		39 	PA   		11th KS K
	     , Ormand A.	16 	IN   		11th KS K		Robt. WIDNEY
 13. CROWL, L.W.		30 	OH   		11th KS L
 14. WILSON, Charles L.		23 	VA   		11th KS L		Sam'l E.O. WILSON
 15. ALLEN, John M.		40 	OH   		11th KS K			   		"Capt."
 16. EMMONS, William		33 	OH   		11th KS K
 17. WALKER, Elija		30 	VT    		9th KS C
 18. HAMM, E.G.			29 	MO   		11th KS K		Royal RYTHER
 35. HULL, Lucine ?		18 	WVA  		11th KS L		Sarah HULL

Blue twp
 43. ARNOLD, Marvin		38 	OH    		1st OH			Mariah E. ARNOLD
 44. ALLEN, John		22 	MA   		11th KS G		Asel ALLEN
 46. NEALIS, John		39 	KY   		11th KS K
 49. HUEY, Thomas		31 	PA   		11th KS G
 50. VanGRAFT, Samuel		33 	WVA  		11th KS G
 54. VanGRAFT, Evans		20 	OH   		11th KS L
 55. GANANT, James		42 	ENG  		11th KS K
 56. MILLER, Jacob		30?	GER  		11th KS G
 57. LOUPINE, James L.		22 	PA    		9th KS K		John L. LOUPINE

Pottawatomie twp
97. UMSHIP, Constantine		21 	GER  		11th KS H		John J. UMSHIP
106. KING, James		27 	IN   		11th KS G		Benj. KING,sr
	   , Benjamin H.	24 	IN   		11th KS G		"
135. STORM, George A.		20 	IL    		9th KS K		Thos. COCRAN
139. JENKINS, George R.		27 	MD   		11th KS K		Chas. JENKINS
		, Charles J	22 	IL    		2nd KS E		"
141. MILLER, Josiah A.		39 	PA   		11th KS K

Vienna twp
231. BEACH, Simeon		26 	OH   		11th KS K		Ibil O. BEACH
	    , Joseph		21 	OH   		11th KS K		"
232. POYNTS, Charles M.		18 	IN   		13th KS E		T.R. POYNTS
237. McKEE, Jacob		21 	IN   		11th KS B		Aaron McKEE
239. BRENNER, Labrino		31 	OH   		11th KS K
240. McKEE, Abraham		26 	IN   		1st KS Bat/Battalion ??


	Riley County
Jackson twp
  8. EDMUNDS, F.W.		44 	NY    		7th KS G
 33. THOMAS, George W.		20 	MI   		11th KS L		Julia RUGG
 37. DAVIS, Henry J.		31 	KY   		11th KS G
 40. MEEK, Jacob		21 	MO    		6th KS K		L.D. MEEK
 41. ROBBINS, William H		24 	OH    		2nd KS M		Josiah ROBBINS
 43. PROSSER, James		34 	SC   		11th KS L		Jonas HAIR
 48. SILVER, James		26 	IN   		11th KS L
 54. MOON, Elihu		38 	OH   		11th KS L
 55. SPURRIER, Roland		36 	IL   		11th KS L
 56. NORRIS, John		24 	OH    		9th KS A		Amy NORRIS
 58. PICKETT, George		36 	OH   		11th KS L
 60. HASKIN, William L.		17 	PA    		7th KS			Wm. PICKETT
     PICKETT, Richard		33 	OH   		11th KS L		"
 63. FRASELL, James		38 	NY   		12th KS D
 68. CURS, Charles		37 	PRU  		13th KS			Henry WIESENDANGER
 75. SECREST, Edward		31 	BAD  		13th KS E		John U. SECREST
 82. WARNER, John,jr		32 	BAD  		11th KS G
 86. WILLIAMS,Zachariah		37 	IN  		11th KS L
 90. KRESS, John		30 	IN   		11th KS G		Jonas KRESS
	    , George		25 	IN   		11th KS G		"
	    , Wesley		19 	IN   		11th KS G		"
 94. PATRICK, Daniel		29 	IN  		?17th KS G
 96. RYAN, Thomas		26 	IN   		11th KS G		Hiram BLOSS
     DIXON, Thomas		35 	OH   		11th KS G		"
 98. MURPHY, Thomas J.		21 	IN  		145th US		F.B. LEWIS
106. CONDRAY, William		24 	IN    		6th KS A		Henry CONDRAY
     WHITSON, J.K.		29 	IN    		9th KS K		"
107. EALY, Daniel		25 	IA   		11th KS L
123. TOBUREN, Henrman		31 	PRU  		13th KS E		Fred'k TOBUREN

Ogden twp
133. EASTMAN, B.F.		23 	PA    		9th KS A		Rich'd EASTMAN
134. EHITAKER, Elisha		32 	OH    		9th KS A
141. KENT, John T.		30 	OH   		11th KS L		Cynthia KENT
	   , Theodore		18 	OH   		11th KS L		"
142. MYERS, J.M.		22 	OH    		9th KS A		Jemina MYERS
144. RICH, Alonso		27 	ME   		10th KS K		Jno. RICH
148. EDGERTON, A.L.		35 	IN   		"soldier"		O.E. OSBURN
164. BOYLE, James		39 	IRE   		9th KS C
165. LUFTY, Fredric		31 	PRU   		9th KS L		M.G. RAVLIN
177. REGISTER, James		39 	OH   		11th KS L
179. WILSON, James		36 	IN   		11th KS C		Robt. WILSON

Manhattan twp
  2. ADAMS, N.A.		28 	NY   		11th KS G
  3. TOWNER, H.C.		54 	MA   		11th KS G		Jim TOWNER
  7. WISNER, M.			23 	NY	 	2nd Colorado L 		M.L. WISENER
 10. DODGE, Theodore		16 	IL   		11th KS L		Orlando DODGE
 11. McCAN, Michael		43 	RI    		5th KS C
	    , Thomas		18 	AR    		6th KS F		Michael McCAN
 12. HALSTEAD, A.J.		29 	OH   		11th KS L		C.H. HALSTEAD
 31. SMYTH, E.B.		32 	ME   		11th KS L		J. REMMINGTON
 34. HIMES, G.B.		20 	RI   		11th KS L		D.B. HIMES
 41. WINNE, Fox			21 	NY   		11th KS G		G.J. WINNE
 46. KIMBALL, M.J.		28 	NH   		11th KS G		J. KIMBALL
		, R.H.		26 	NH   		11th KS G		"
		, C.W.		21 	NH   		11th KS G		"
 50. HARDY, Stephen		26 	PA  		128TH IN A		R.L. HARDY
     STEVENS, J.W.		22 	PA   		11th KS G		"
 51. KNAPP, G.W.		21 	NY   		11th KS G		Maria EUBANK
 61. ASTON, T.			36 	ENG  		11th KS G		John ASTON
	    , William		23 	ENG  		2nd Colorado E 		"
 63. MILLMAN, Henry		28 	PRU  		11th KS G		Wm. MILLMAN
 64. CLARK, I.S.		31 	OH   		11th KS G
 66. REHFIELD, Charles		22 	PRU  		11th KS G		F. REHFIELD
 70. TENANT, J.,jr		29 	NY    		4th AR Cav B 		J. TENANT,sr
 72. THOMPSON, Charles		30 	NY   		11th KS G
 76. HOAR, John			38 	MA   		11th KS L
 77. LEE, A.B.			35 	RI   		11th KS G		Geo. LEE
 78. COLBURN, E.		32 	VT   		11th KS G
 85. PINKERTON, J.		30 	TN   		11th KS L		E. PINKERTON

Manhattan,city of
100. COLE, A.			20 	NY   		11th KS G		John WARNER
122. MORSE, G.W.		28 	RI   		11th KS L		A. HUNTING
130. BARNES, J.H.		25 	MA   		11th KS G		Chas. BARNES
137. COPELAND, W.A.		17 	MA   		11th KS L		A. BROWING
141. FRANK, J.			31 	GER  		11th KS G
150. O'ROURKE, P.		42 	IRE  		11th KS L
		 , R.O.		17 	VT   		11th KS L		P. O'ROURKE
153. SIGMAN, George W.		40 	OH   		11th KS G
155. PARKERSON, J.W.		44 	RI   		11th KS G
158. LONG, Samuel		32 	OH   		11th KS G		A. HUNTRESS


house	soldier, 		age, 	place,		Reg;Co    		head of    		"special 
visit #		         		of birth	       			household   		notations"
	Saline County
Elm Ck. twp
 10. PHILLIPS,William A		41 	SCT  		3rd IN						"Colonel"
     SPILLMAN, A.C.		28 	MS    		3rd IN B		Wm.A. PHILLIPS
 15. PHILLIPS, Maxwell		24 	IL    		3rd IN F		David PHILLIPS
 67. CALKING, Peter		39 	NY   		11th KS L



	 Shawnee County
Auburn twp
  2. St.JOHN, John		27 	NY   		15th KS E		L.L. St.JOHN
  5. MAIN, Morris		16 	NY   		15th KS K		Simon MAIN
  6. HEWINGO, Edwin M.		25 	OH    		2nd KS A		Wm. H. HEWINGO
  7. DeWITT, James		25 	OH    		2nd KS A		Eliz'th SAYERS
 10. CHAPIN, A.E.		20 	NY   		15th KS A		E.C. CHAPIN
 12. OLDS, F.G.			29 	NY   		11th KS J		Chancy OLDS
 13. DRAKE, W.F.		32 	IN    		2nd KS F		Peter REESE
     REESE, Albert		22 	PA   		11th KS E		"
 22. CORK, John B.		38 	NY    		1st KS B		B. INGRUND 		"Lieut."
 24. BLACK, William R.		28 	OH   		11th KS H		F.O. BLACK
 26. THOMPSON, Henry C.		19 	TN   		11th KS J		J.S. THOMPSON
 32. RUSSUM, Benjamin		35 	DE    		6th KS J		Louisa ROBERTS
 44. MARKHAM, James F.		21 	MO   		15ht KS J		Sarah MARKHAM
 49. STOHLL, F.M.		23 	OH    		2nd KS J		Susan STOHLL
 59. SMITH, John		44 	BAV  		15th KS H

Monmouth twp
  8. HUGETT, George		24 	MD    		8th KS E		Jermiah HUGETT
 14. JEFFERY, Francis		21 	MO    		9th KS B		John SAWYERS
 20. MATHERS, Malhon B.		26 	IN   		16th KS F		Wm. BOLES
     SOLSBURY, Henry P.		17 	IN   		15th KS H		"
 21. RINE, John			24 	**   		23rd IN			Anthony RINE 		**Galoway,IRE
     MORTEY, Michael		30 	IRE  		15th KS			"
 24. HOTZE, Robert F.		18 	IN    		9th KS B		Fred'k HOTZE
     NEIGHBOR, William		24 	OH    		9th KS B		"
 27. RIGGS, Albert M.		27 	KY    		9th KS B		John W. RIGGS
	    , Stephen F.	24 	KY    		9th KS B		"
 39. MARTIN, William		21 	IL   		12th KS B		Vincent MARTIN
 40. BARRETT, Elias M.		28 	IL    		9th KS B
 43. BELL, William H.		33 	OH   		15th KS
 51. WILLIAMS,Francis M		21 	IN  		11th KS H		Nathaniel WILLIAMS
     COX, Josiah		38 	OH   		11th KS H		"
 60. HEIL, George		28 	NY   		11th KS H		Peter HEIL
	   , Lewis		18 	NY    		7th IA G		"

Williamsport twp
  4. FOLTZ, Daniel		35 	PA    		8th KS
  8. JOHNSON, R.M.		23 	IL    		9th KS B		Wm. JOHNSON
 16. CLAY, Thomas S.		17 	PA   		15th KS			Henry T. CLAY
 18. RUNDEL, James		18 	CAN  		15th KS E		David RUNDEL
 24. EMERSON, John		21 	MD    		9th KS A		Alex. EMERSON
 26. MOFFET, W.H.		22 	IA   		11th KS H		Orlando MOFFETT
 28. McLUISTON, Simon		16 	PA   		11th KS H		John McLUISTON
 30. TICE, George M.		17 	PA    		7th KS H		Perry TICE
     KINGMAN, Lucius		25 	IL    		2nd KS D		"
 35. WARD, Jessie D.		51 	KY   		83rd US Army					"Asst. Surgeon"
 37. VAIL, Levi			21 	OH    		9th KS C		Isaac VAIL
     GILL, Edward		27 	ENG  		15th KS H		"			"Lieut."

Auburn,city of
  3. SHUMEROY, Truman		18 	PA   		16th KS G		Chas. SHUMEROY
  8. BRILES, Nathan		26 	NC   		15th KS H		Mat. S. RENTON
 11. McCOSLIN, Henry		41 	KY   		15th KS H
 12. SIMMERWELL,William		39 	MI  		15th KS H
 14. WOODS, James		26 	IN   		12th KS D		V.A. WOODS
	    , William D.	24 	IN   		12th KS D		"
	    , Winford P.	16 	IN   		11th KS C		"
 19. HYDE, C.C.			33 	NY    		1st KS B		Sally HYDE
 20. DAVIS, James		32 	ENG   		6th KS E
 24. PRICE, John L.		36 	DE    		9th KS M


house	soldier, 		age, 	place,		Reg;Co    		head of    		"special 
visit #		         		of birth	       			household   		notations"
	Wabaunsee County
Mission Ck. twp
  1. ROSS, George		24 	IN   		11th KS E		Sylvester ROSS
  	   , Charles		22 	IN    		2nd KS F		"
  3. EDDY, George W.		24 	OH    		2nd KS F		Aaron EDDY
  6. PERRY, Henry		20 	OH   		11th KS E		Seth PERRY
  7. FRIZZLE, William		20 	OH   		10th KS			Asaplo FRIZZLE
  8. BENNETT, William S		15 	NY    		9th KS K		Silas BRITTIAN
 17. DOTY, William B.		23 	NY    		2nd KS F
	   , Nelson		19 	NY   		11th KS H		Wm. DOTY
 38. DELONA, Alexander		26 	IL   		14th KS G		Mitchel LaPOINT
 39. TAYLOR, Edward		22 	**    		9th KS K		Arch. McEWEN		**Tristean Duchund ?
 41. DRAKE, Henry F.		30 	IL    		2nd KS F
 42. SHIPLEY, Thomas		26 	IL   		15th KS 
		, Alma ?	23 	IL   		15th KS 		Thos. SHIPLEY
		, Joseph	20 	IL   		15th KS 		"
 43. COOK, Levi			30 	MI   		11th KS E
 44. WATERS,Andrew S.		28 	NY    		2nd KS F
 46. MOSSMAN,Leander J		18 	PA   		11th KS M		James W. MOSSMAN

Glendale twp
 54. GROW, Ambrose F.		39 	NY   		11th KS L
 57. BLAIN, Rodman T.		17 	OH   		11th KS K		James Wm. BLAIN
 58. VANATWERP, Jacob		33 	NY   		11th KS L		John C. OLMSTEAD
 62. THOMPSON, Jno.V.B.		30 	NH   		11th KS G
 78. McHAIR, John		29 	IRE  		11th KS K		Perry McDONALD
 80. PINKERTON, P.C.		27 	AL   		11th KS K
		  , John	31 	AL   		11th KS K		P.C. PINKERTON
		  , Isaac	22 	MS   		11th KS K		"
 81. McCORMICK, Armstead 	32 	VA  		11th KS K		Henry McCORMICK
 82. EARL, Irvin R.		19 	NY   		11th KS K		Robt. EARL
 84. KEYS, Hiram		31 	OH   		11th KS K
 86. WESLEY, William		35 	VA   		11th KS K

Wabaunsee twp
 90. SMITH, William		22 	ENG  		11th KS L		Joshua SMITH
 91. SMITH, John		33 	ENG  		11th KS L
 95. GENN, Josiah		33 	ME   		11th KS L
 99. KELSEY, Egbert A.		16 	CT   		11th KS L		Austin KELSEY
100. SHARRAI, Deleo P.		22 	MI   		16th KS F		Peter SHARRAI
102. COTTON, George B.		25 	VT   		11th KS L		Lydia COTTON
107. SMITH, John		21 	MD   		11th KS E		Enoch PLATT
108. BISBEY, James M.		25 	NY   		14th KS A		James M. BISBEY,Sr
116. ISBELL, Henry L.		26 	CT  		"2nd Lieut. Adj." 	Harrow ISBELL
	     , Isaac H.		24 	CT   		11th KS			"   			"Sgt. Major"
	     , William F.	19 	CT   		11th KS M	    	"
118. BROWN, Alexander H		27 	ME   		11th KS E
120. REED, Arthur M.		23 	CT    		2nd KS K		Mary REED
125. HUBBARD, Josiah M.		32 	CT   		11th KS K
126. FAIRFIELD, Stephen		32 	MA   		11th KS K
127. HIATT, Daniel B.		32 	IN   		11th KS H
128. SAUNDERS, George B		30 	ENG  		11th KS H
129. BENEDICT,Barrnett C 	29 	CT  		5th KS L
130. LIMBOCKER, Wm. A.		34 	OH   		11th KS K
131. CHAPMAN, J. Fred'k		30 	MA   		11th KS G
132. ENSIGN, George D.		36 	NY   		11th KS K
135. REYNOLDS, Robert M		51 	FL   		11th KS L
139. ROSE, Thomas B.		43 	NY   		11th KS K
140. GREGORY, Amos W.		27 	NY   		11th KS L		Louis GREGORY

Wilmington twp
154. CRIPPS, Benjamin		19 	NY   		11th KS E		Sam'l CRIPPS
164. EASTER, Samuel B.		21 	OH    		2nd KS F		Henry EASTER
165. WALTER, Abel C.		23 	OH    		2nd KS I		Morris WALTER
172. KENDALL, James P.		22 	IL    		8th KS E		Thos. H. GRISWOLD
175. HODGSON, Ioa ?		19 	IL   		11th KS E		Allen HODGSON

Alma twp
182. NEARING, Sebastian		46 	PRU  		11th KS K		Gofrey NEARING
204. HOFFMAN, Edmund		30 	BAV  		11th KS K
206. MUHLENBACKER,Fred'k 	30 	PRU 		10th KS D		Margt. MUHLENBACKER
211. GRIM, Henry		34 	WRT  		11th KS K
228. SECREST, John C.		24 	BAD  		10th KS D
232. DEBALL, Albert		23 	PRU  		11th KS K		Christian DEBALL
234. MAHON, William L.		21 	MD   		11th KS E		John MAHON
	    , John A.		17 	PA   		11th KS E		"
235. HOPKINS, John W.		30 	NJ   		15th KS F
243. HONKOMMER, Adolph		25 	NAS  		11th KS K		Christian HONKOMMER
256. KRAUS, Morris		23 	HUN  		11th KS K		Anthony KRAUS

	Woodson County
Neosho Falls twp
  5. BOWMAN, Benson H.		35 	PA   		16th KS J
  6. THOMPSON, James		18 	PA    		9th KS D		Isaac C. THOMPSON
  7. STEWART, Thomas		18 	IL   		16th KS J		Abe. STEWART
  8. MIKERELL, Joseph		18 	IN   		16th KS J		David MIKERELL
		 , Abraham	29 	ME   		16th KS J		"
 15. CHAPMAN, John		54 	ENG  		16th KS J
 20. COCHRAN, William M		37 	OH   		16th KS J
 29. WOOLMAN, John		17 	MI   		16th KS J		John WOOLMAN
 42. SMITH, Peter		33 	PRU	  	2nd KS C
 43. LOBAUGH, Jacob		20 	PA    		9th KS C		Peter SMITH
 47. HAUGHAWOUT, W.J.		29 	PA    		9th KS H		O.P. HAUGHAWOUT
 52. MILLER, James M.		19 	WS    		9th KS C		Dan'l MILLER
 55. EMMON, Robert		18 	MI    		5th KS G		N.D. EMMON
 66. HOWARD, E.G.		42 	MA    		9th KS G
 69. ROBINSON, Thomas		19 	IL    		9th KS M		John YEAGER
 72. BARLOW, John		28 	TN    		9th KS M
 76. LUMPKINS, John T.		24 	VA    		9th KS C		T.M. LUMPKINS
 77. BEAM, Robert		30 	TN    		7th KS C
 86. MUKERELL, D.L.		29 	IN   		16th KS J
 94. LYNCH, Thomas*		21 	CKE  		1st KS Colored 		J Robt. DAVIS		*black
111. LYNCH, William T.*		19 	CKE  		2nd KS Colored   	Wm. LYNCH		"
118. LYNCH, George*		35 	CKE  		2nd KS Colored					"
120. BROWN, George*		25 	CKE  		1st KS Colored 		J Ned COLONEL 		"
124. BROWN, William M.		26 	NH    		9th KS C		T.L. CLARK
126. FENDER, J.P.		22 	IN    		9th KS C		Enoch FENDER
	     , G.W.		19 	IN    		9th KS C		"

Owl Ck. twp
  3. SHOSNIDER, Elija		30 	PA   		10th KS H		John SULLENGER
 24. McCONNEL, Samuel		16 	PA    		9th KS M		Margt. McCONNEL
 40. ROBINSON, John B.		26 	IN    		9th KS M		Thos. DUDLEY

Belmont twp
  4. COOK, Henry A.		21 	PA    		9th KS C		Hiram COOK
 20. CAMP, George W.		18 	IL   		11th KS H		Manassa CAMP
 21. BABB, William H.		29 	IN   		13th KS D		Martha BABB
 23. WILLHIGHT, John		21 	MO   		10th KS A		Smith WILLHIGHT
 30. DANIELS, John		26 	IL    		9th KS B		Reuben DANILES
 33. ROGERS, G.W.		25 	IL    		5th KS H		A.J. ROGERS
 42. SCOBY, William		46 	KY   		14th KS J
 48. TROTT, James C.		23 	TN    		9th KS H		James T. TROTT
 56. FOLLMER, Damiel		24 	PA   		15th KS L		Conrad FOLLMER

	Wyandotte County
Qundaro twp
  3. THORP, Josiah		44 	MO   		13th KS C
  4. WILLIAMS, Lemuel*		30 	KY   		1st KS Colored 		H J. JACKSON 		*black
 	DUDLEY, James*		18 	MO   		2nd KS Colored		"			"
		, Samuel*	20 	MO   		2nd KS Colored		"			"
		, Abraham*	16 	MO   		2nd KS Colored		"			"
  8. WALTERS, John H.*		20 	MO   		1st KS Colored 		Moses WALTERS 		"
 14. SMITH, Thomas*		21 	KY   		unk			Aggy SMITH    		"
	    , George W.*	22 	MO   		unk			"			"
 22. HARRIS, Henry*		16 	AR   		2nd KS Colored 		J. HARRIS		"
	     , Taylor*		18 	MO   		2nd KS Colored		"			"
 39. MOORE, William		26 	OH   		16th KS H		Mary MOORE
 49. MILES, David*		30 	KY   		2nd KS Colored 		Louis RAY    		*black
 54. YOUNGMAN, Michael		62 	MD?  		16th KS H
		 , Henry	18 	IN   		16th KS H		Michael YOUNGMAN
		 , Thompson	18 	IN   		16th KS H		"
 61. PEPE, Richard		39 	MA   		11th KS E		W----- PEPE
	   , Abraham		19 	MS    		7th KS A		"
     ROBERTS, Isiah		18 	MS    		7th KS A		"
 64. McGLAFFLIN, Wm. A.		36 	KY   		16th KS H		Sarah McGLAFFLIN
     MYERS, James M.		18 	IN   		16th KS H		"
 65. DUNCAN, James		21 	MO    		6th KS A		Thos. DUNCAN
 68. LONG, Daniel		28 	PA   		15th KS E
 71. JOHNSON, Edmund*		16 	MO   		2nd KS Colored 		Sivah YOUNG 		*black
 73. DRAKE, Henry		26 	MO    		2nd KS B		Lucy DRAKE
	    , Noah		16 	MO    		2nd KS B		"
     CLAYBORNE, Robert*		23 	MS   		2nd KS Colored 		"
 84. ZANE, E.D.			18 	KS   		15th KS E		Tabitha ZANE
 86. NEARMAN, James		23 	NY   		15th KS E		John H. NEARMAN
     MARAY, John H.		19 	MO   		15th KS E		"
 89. HECK, Benjamin		44 	ME    		6th KS A		Jacob HECK
	   , William		18 	OH   		16th KS H		"
 94. SAYLOR, Gregg		22 	KY   		16th KS K		Sarah SAYLOR
103. BISHOP, James E.		25 	IN   		16th KS H		Isaac LEMONS
109. GRIGSBY, John*		23 	KY   		1st KS Colored 		T. GRIGSBY   		*black
110. GREEN, John		29 	GA   		16th KS H		W.J. GREEN
113. CARLTON, T.H.		30 	OH   		15th KS E
     LONG, Lorenzo		26 	OH   		15th KS E		T.H. CARLTON
115. DeWITT, Isaac N.		19 	OH    		1st NE A		Kern TULLY
	     , C.C.		18 	MO   		14th KS C		"
122. WHITECROW, Joseph		18 	OH   		16th KS H		Jacob WHITECROW
123. RENFRO, John E.		45 	GA   		16th KS H
	     , James R.M.	17 	AL   		16th KS H		John E. RENFRO
127. LYNSCOMB, William*		19 	TX   		1st KS Colored 		Joel LYNSCOMB 		*black
		 , Richard*	17 	TX   		2nd KS Colored 		"			"
142. BROWN, Eldridge		19 	KS   		15th KS E    		Susannah ROBERTAVILLE

Wyandotte twp
151. HANSON, Charles		23 	OH    		6th KS A		----- HANSON
163. SEARS, William J.		65 	VT   		16th KS K
	    , W.W.		21 	CAN  		16th KS K		Wm. J. SEARS
165. HUCHABY, Richard		29 	MO   		18th IA H
174. FOWLER, D.J.		52 	WS   		2nd Colorado G
177. THATCHER, Wilson*		21 	KY   		KS Colored Art		    			*black
     MYNTER, George*		19 	MO   		KS Colored Art 		Wilson THATCHER  	"
     BRAGG, Adam		39 	KY   		18th KS A ?	 	"
183. DOUGLAS, Henry C.		18 	WVA  		18th KS A "
184. DAVIS, Tillford*		31 	KS?  		KS Colored Art		    			*black
194. SIGLER, Albert		20 	IL   		15th KS K		Cath'rn SIGLER
195. WONSETTER, Jonah		21 	PA    		6th KS M		Anna WONSETTER
196. KERNEY, Nathaniel		30 	IRE   		1st MO E		Geo. W. RORBAUGH
204. ANDERSON, H.S.		31 	MO    		3rd Indian F ?? 
205. ROTTERSON, Frank W		32 	NC   		16th KS K
215. COY, Henry J.		26 	IL    		2nd KS G		Thos. FURNICE
217. CHRYSLER, Henry		16 	CAN? 		12th KS P?		J.H. CHRYSLER
219. HALFORD, Almon		19 	NY   		12th KS B		Robt. HALFORD
222. BRAYMAN, George		26 	MA   		15th KS L		Wm. BRAYMAN
226. CORY, George H.		18 	MA    		6th KS I		A.S. CORY
230. BARNES, James T.		24 	MO   		16th KS L
244. JACKSON, Harry*		41 	KY   		18th US Colored B		    		*black
     SMITH, W.T.		34 	PA   		16th KS H		Harry JACKSON
246. LEVIT, Seth A.		17 	NY   		12th KS G		Betsey VEVIT
250. CLARY, Mark		28 	OH   		16th KS K		N.A. RIECHENKER
270. TILLMAN, David*		48 	KY   		18th US Colored 	Shelby BARON 		*black
274. WACKER, William		53 	GER  		12th KS H
287. JACKSON, Madison*		20 	MO   		2nd KS Colored 		Jack FREEMAN 		*black
325. BARTEL, O.S.		42 	NY   		83rd US H		A.B. BARTEL
333. SMITH, George*		40 	KY   		18th US Colored 	B H. MILIGAN 		*black
334. HARRISON, Jermiah		31 	OH   		12th KS A
335. STEVENS, Sanuel		35 	NY   		12th KS A
351. GORDON, Chily*		30 	KY   		18th US Colored B		    		*black
364. BROWN, Henry*		18 	MO   		KS Colored Art 		Lucy JONES    		"
370. JOHNSON, Sip*		26 	SC   		1st KS Colored A				"
     CALWELL, John*		18 	KY   		18th US Colored H 	S. JOHNSON 		"
381. SUMMERVILLE, James		46 	DC   		12th KS A
385. KELLION, James		14 	PA   		12th KS A		Mike KELLION
426. GILES, James		21 	MO   		"Art"			James GILES,Sr
434. CARR, John			32 	NY   		16th KS K
435. OLLON, Fredrick W.		28 	GER  		16th KS H
446. LUCAS, Dennis		40 	IL   		15th KS H		Wm. JOHNZEN
452. MOORE, John*		46 	KY   		18th KS Colored 		    		*black
467. EDWARDS, Charles		20 	IN   		13th KS I		Frances Ann EDWARDS
478. THGYE, Harman		22 	MO   		16th KS H		Ellon THGYE
	    , John		17 	MO   		16th KS G		"
     POWELL, James		22 	OH   		16th KS H		"
479. POWELL, Richard		21 	OH    		6th KS			Dan'l POWELL
490. HUGHS, Green*		28 	KY   		2nd KS Colored K		    		*black
503. NEIGHBOR, Henry		30 	VA   		2nd Colorado		Abe GRANDSTAFF
511. LYNCH, John		18 	VA   		52nd MO A		Gidoria LYNCH
512. BURNS, Henry		26 	HAN  		15th KS E		Susan CANE
513. BALES, David		44 	TN   		12th KS A
514. BLEVIN, Samuel		48 	VA   		12th KS A
	     , Levy		22 	VA   		12th KS A		Sam'l BLEVIN
518. BARNETT, James C.		19 	MO   		16th KS C		James B. BARNETT
523. BONIFIELD, William		19 	IA   		15th KS M		Wm. BONIFIELD
529. PEDIGE, Alfred T.		22 	KY    		6th KS A		Henry C. PEDIGE
530. PEDIGE, William		46 	MO    		6th KS A
539. PAYNE, Henry B.		17 	IA   		15th KS A		Buryman PEARSON
543. MERCER, Fredrick		27 	MO   		12th KS A
561. PEARSON, George		20 	MO   		15th KS A		Eliz'th PEARSON
562. WHITTIER, John		26 	KY    		6th KS B
569. PAINES, John		35 	OH   		14th KS C
570. LESSENBEE, Henry H		23 	TN   		15th KS A
		  , Reuben P 	21 	TN   		15th KS A		Henry LESSENBEE
		  , Payne E.	17 	TN   		15th KS A		"
585. SPARLEN, Jonathan		37 	OH   		15th KS A
589. CLARK, George W.		27 	LA   		12th KS G		Cornelius BAWRHYTE
597. PRIDDY, A.J.		45 	VA   		16th KS K
598. MATHORN, George H.		19 	WS	  	7th KS A		John W. MATHORN
603. JOHNSON, James B.		21 	KY    		7th KS K		James P. JOHNSON
605. STEWART, Louis N.		24 	VA    		6th KS J		Wm. SUTTON
608. HARRIS, John		24 	VA   		12th KS K		W.H. HARRIS
	     , Henry		22 	VA    		6th KS J		"
622. MHONE, Wilson R.		22 	AR    		2nd AR			Margt. MHONE
626. McCLASKEY, Charles		21 	PA   		16th IL F
629. LUCAS, Nathaniel		38 	CAN  		18th US A		Valentine LUCAS
	    , E.W.		26 	CAN   		6th KS C		"
	    , J.P.W.		21 	CAN  		15th KS E		"
644. AGEN, Michael		35 	IRE 		"Hancock's Corps" 	John QUILLEN
650. GRIER, James*		16 	MO   		2nd KS Colored 		Abe. GRIER   		*black
	    , Abraham*		15 	MO   		2nd KS Colored		"			"
651. WILLIAMS, Samuel*		40 	MO   		2nd KS Colored					"
652. DIVERS, George*		25 	TN   		2nd KS Colored					"
653. RANSOM, William		36 	TN    		7th MO M		John RANSOM
655. PILES, Simon*		24 	MO   		2nd KS Colored 		Sarah DIXON  		*black
656. CLARK, David*		28	MO   		2nd KS Colored 		H. HARRISON   		"
	    , Edward*		16 	MO   		2nd KS Colored		"			"
	    , Thomas*		14 	MO   		2nd KS Colored		"			"
657. SMITH, John		44 	SWD  		16th KS H
     PEARSON, John		19 	TN   		16th KS H		John SMITH
664. POE, Charles D.		23 	MO   		12th KS H		David POE
682. ALEXANDER, Edmon		45 	VA   		15th KS E		Dudly ROBINSON
701. LEE, Charles J.		22 	IL   		16th KS H		H.R. LEE
720. HOLMES, Jones		22 	ENG   		7th KS G		John BAKER
727. MALONE, Lawrence		50 	IRE  		15th KS B		Alfred SHERMAN
732. LANG, William		36 	OH   		15th KS E		R.L. COX
736. LANG, Christopher		24 	OH   		15th KS E		Noah E. LANG
757. WALTON, Thomas		30 	MO   		15th KS K		Geo. HUSTON
764. HOLMES, James		25 	ENG   		7th KS G		Thos. HOLMES
769. DUNCAN, William		43 	MO   		16th KS F
772. GARRETT,Brun		17 	KS?  		16th KS E		Jamed LANE

	[the end]

Gold Bar


Last Updated:  Saturday, September 22, 2001 01:05:34


Back to the KSGenWeb Statewide Military Events Page
Back to KSGenWeb Digital Library
Back to KSGenWeb State Index Page

HOME PAGE for KANSAS STATE LIBRARY
An Extra special thanks to Blue Skyways, Home page for Kansas State Library, for donating space for the many KSGenWeb pages.


Page Design, HTML Coding and Layout - Copyrightę1998-2002 by Kenneth Thomas, All Rights Reserved.
The KSGenWeb Project logo Copyrightę1996-2002 by Tom & Carolyn Ward, All Rights Reserved.
For the limited use of the KSGenWeb Project.  Permission is granted for use only on an Official KSGenWeb Project page.
The Official USGenWeb Project logo designed by Linda Cole.