KansasGenWeb Logo

EVERY NAME INDEX
TO THE
SECTION OF
PHILLIPS COUNTY
FROM
HISTORY OF KANSAS
BY ANDREAS
1883

Compiled by Thelma Carpenter
Topeka, Kansas
Copyright 1986


Transcribed in it's entirety for the KSGenWeb Project
with the permission of the author
by
Robert David Cummings.

Phillips County
| A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z |


FORWARD

As most County Histories are not completely indexed, this booklet is compiled with the hope that it will be a useful finding tool for locating people in Phillips County, Kansas.

The book from which this index is compiled, is printed two columns to the page. The columns and pages are marked, i.e. -2-1520, which means the surname is found in Column 2, page 1520. Names in parenthesis before a column and page indicate the indexed name is found in a biography of the person whose name is in parenthesis.

For example:

CAMERON, H.J. 1-1517, (Cameron) 1-1518
shows that Mr. Cameron is found in Column 1, page 1517, and also in the
biographical sketch of Cameron, Column 1, page 1518.

Our sincere thanks to Mrs. Lorene Hawley, retired Librarian of the Kansas State Historical Society, for her encouragement and interest in this project. We, also, extend thanks to Mrs. Portia Albert, present Librarian, who has continued to encourage this project.

Thelma Carpenter


Index
Phillips County Chapter
Cutler's HISTORY OF KANSAS BY ANDREAS (1883)

A

SurnameFirst Name/TitleColumn/PageBiography Listed In
ABRAMS John 2-1517
Mr. 2-1517
Mr. & Mrs. John 2-1517
ALLBRIGHT F. 1-1519
U. 1-1519
ALBAUGH Wm. 1-1515
ALLEN Sheriff 2-1517
ALSPAUGH Miss Mary 1-1518 (Don Carlos)
ANDERSON W.W. 1-1516
ANDREWS Miss Eunice H. 2-1519 (Reeder)
APPLINGTON J. 2-1514
ARCHER W.C. 2-1514


Return to Top of Page

B

SurnameFirst Name/TitleColumn/PageBiography Listed In
BAILEY D.B. 2-1515
BAKER 1-1515
BALES Samuel 1-1514
BARBER C.P. 2-1517 (Barber)
Charles E. 2-1517 (Barber)
Mr. 2-1517 (Barber)
Nettie W. 2-1517 (Barber)
BARKER W.H. 2-1514
BARRITT Miss Ella 1-1516 (Close)
BEAGLE Miss Matilda C. 1-1518 (Dodge)
BEAN H.W. 2-1514
BEAUMONT Thomas 1-1519
BECK Wm. 2-1515
BECKWITH Miss Olive E. 1-1519 (Weaver)
BELFORD Hiram T. 1-1518 (Belford)
Jennie M. 1-1518 (Belford)
John A. 1-1518 (Belford)
Mr. 1-1518 (Belford)
Olive E. 1-1518 (Belford)
Samuel D. 1-1518 (Belford)
W.T. 1-1514,1-1515,2-1516,1-1517,2-1517
W.T. & Wife 2-1517
William M. 1-1518 (Belford
Wm. T. 1-1518 (Belford)
BENJAMIN J.W. 2-1519
Mrs. Mary B. 1-1519
BENNET W.E. 2-1519
BERNARD J.P. 2-1514
BEST L.J. 1-1514, 2-1514, 1-1515, 2-1517
BIRDWALL 1-1515
BILLINGSLEY Levi K. 2-1518 (Billingsley)
BISHOP T.M. 1-1519
BISSELL Charles 2-1515
Edgar 1-1518 (Bissell)
Emma 1-1518 (Bissell)
John 2-1514, 1-1516, 1-1518 (Bissell)
Hon. John 1-1516
Maria 1-1518 (Bissell)
Mary 1-1518 (Bissell)
Mr. 1-1516, 1-1518 (Bissell)
Pheba 1-1518 (Bissell)
Sara Myrta 1-1516 (Bissell)
William 1-1516 (Bissell)
William Guy 1-1516 (Bissell)
Wm. 2-1515
BLACKMAN Mr. 2-1515
BLAKE Rev. G.O. 2-1514
Rev. Mr. 2-1514
BLAKELEY J. 2-1519
BODWELL J. 2-1519
BOYD Frank 2-1515
H.N. 1-1519
James 1-1519
BOYER Miss Ruth 2-1519 (Robinson)
BRACKEN Theodore 2-1514
BRIDGES Charles H. 1-1519
G.E. 2-1519
Geo. E. 2-1519
BRIGGS Miss Nettie A. 2-1518 (Stiles)
Miss Nina E. 2-1518 (Knight)
BRIGHAM S. 1-1514, 2-1516
BRUD Rev.H.G. 2-1517
BRYNING Miss Hattie 2-1518 (Trusdle)
BULLIEN Miss Kate 1-1520 (Schulzz)
BUREMAN & Co. 1-1515
BURNETT Miss Dee M. 1-1516 (McELROY)
BUTLER John 1-1514, 2-1516


Return to Top of Page

C

SurnameFirst Name/TitleColumn/PageBiography Listed In
CADWELL W.M. 1-1514
Wm. 2-1516
CALKINS Miss MAry M. 1-1516
Rollin 2-1516
CAMPBELL F. 1-1514, 1-1517
Col. F. 1-1517
H.E. 1-1517
L.E. 2-1517
F. 2-1517
CAMERON, Best & Co. 1-1518 (Cameron)
Crissie 1-1518 (Cameron)
H.J. 1-1517, 1-1518 (Cameron)
Hull & Co. 1-1518 (Cameron)
Jessie 1-1518 (Cameron)
Mr. 1-1518 (Cameron)
CANNON W.R. 1-1518 (Bissell)
CARPENTER E.F. 2-1515
CASELAY C.W. 2-1517
CASELY Rev. Mr. 2-1514
CASTELLO John 2-1515
CHAMBERLAIN Cora J. 1-1518 (Chamberlain)
Corydon S. 1-1518 (Chamberlain)
James R. 1-1518 (Chamberlain)
Jas. R. 2-1517
Mr. 1-1518 (Chamberlain)
CHARLES Mrs. Ollie 2-1514
CHUTE Capt. 2-1516
CHUTES Richard 1-1514
CISLEY 2-1517
Mrs. 1-1517, 2-1517
CLARK J.J. 1-1515
CLIPT Angeline 2-1514
William Jr. 2-1514
CLOSE J.H. 1-1515, 2-1515
Jacob 2-1514, 2-1515
John V. 1-1516 (Close)
May 1-1516 (Close)
COLE Miss Alice B. 2-1516 (H. Spaulding)
COLT J.H. 2-1517
CONNELL A.B. 2-1517
COOK E. 2-1515
Miss Margaret T. 2-1518 (Jenkins)
COOPER Peter 1-1518 (Garretson)
COPELAND Miss Eva A. 2-1520 (Stevens)
CORNELL Miss Rebecca 1-1518 (Bissell)
CORCORAN Richard 1-1514, 2-1516
COTTLE Miss Sarah A. 2-1518 (Warner)
COUCH J.D. 2-1515
COVINGTON W.D. 2-1519
COWDEN Miss E.T. 2-1519 (Drumhiller)
COX Thomas 2-1514, 2-1517
Thomas Jr. 2-1514
Thomas Sr. & Sons 1-1514
Thos. Sr. 2-1514
CRESSY A.B. & Wife 2-1517
CROSIER J.M. 1-1515
CURRY Rev. Thomas 2-1514


Return to Top of Page

D

SurnameFirst Name/TitleColumn/PageBiography Listed In
DACK Miss Mary A. 1-1520 (Stratton)
DALTON Rev. H. 2-1519
Rev. Mr. 1-1519
DANIELS Miss Ella B. 2-1520 (Miley)
DARLING B.F. 1-1519, 2-1519
Mr. 2-1519
DAVIS E.E. 2-1515
Elihu 2-1515, 1-1516
G.M. 2-1517
DEAN 2-1516
E.L. 2-1516
E.S. 1-1515
& Parsons 1-1515, 2-1516
DICKEY Charles 2-1515
Charley 2-1515
Chas. 2-1515
DIVERS Frederick 2-1514
DODGE Alice 1-1518 (Dodge)
Charles 1-1518 (Dodge)
David 1-1518 (Dodge)
David Jr. 1-1518 (Dodge)
George 1-1518 (Dodge)
Mary A. 1-1518 (Dodge)
Mattie L. 1-1518 (Dodge)
Minnie 1-1518 (Dodge)
Mr. 1-1518 (Dodge)
Sophia 1-1518 (Dodge)
DON CARLOS Charles E. 1-1518 (Don carlos)
C.E. 1-1517
Mr. 1-1518 (Don Carlos)
W.C. 1-1518 (Don Carlos)
DONN F.W. 2-1514
Peter 2-1514
DREW N.S. 1-1514, 2-1516
DRUMHILLER W. 2-1519
William 2-1519 (Drumhiller)
DUDEN Wm. 2-1519
DUNBAR Wm. 1-1514
DUSTIN 1-1517
C.L. 1-1517
& Close 1-1514
& Cottrell 1-1514
Cottrell, Nixon, & Co. 1-1517
E.L. 2-1516
G.L. 2-1515
DUTCHER F.J. & Wife 2-1515
Mrs. Peter 2-1515
T.M. 2-1515
DUTTON F.A. 2-1515
Fred A. 2-1515
Frederick 2-1514


Return to Top of Page

E

SurnameFirst Name/TitleColumn/PageBiography Listed In
EDGECOMBE C.H. 2-1520 (Edgecombe)
E.N. 2-1520 (Edgecombe)
ELLIOT Miss Flora A. 1-1518 (Billingsley)
ENSIGN Bros. 1-1518 (Ensign)
Charles F. 1-1518 (ensign)
G.D. 1-1518 (Ensign)
Dr. G. H. 2-1517
Dr. Geo. H. 1-1518 (Ensign)
Grace L. 1-1518 (Ensign)
ENYART Mr. 2-1514
Rev. A. 2-1514
Rev. Allen 2-1514


Return to Top of Page

F

SurnameFirst Name/TitleColumn/PageBiography Listed In
FEATHERLY Wm. 2-1515
FERGUSON Geo. 2-1515
FERRET Henry 2-1519 (Ferret)
FIFE Thomas 1-1517
Thos. 1-1515
FINLEY Frank 1-1516
FISHER M. 2-1516
FORBES 2-1516
James 1-1514
Fouke & Swartout 1-1515


Return to Top of Page

G

SurnameFirst Name/TitleColumn/PageBiography Listed In
GANDY H.P. 1-1514, 2-1516, 1-1517, 1-1519
GARDNER F.J. 2-1519
GARRETSON David A. 2-1518 (Garretson)
& Lamb 1-1518 (Garretson)
Wm. A. 1-1518 (Garretson)
GARRITSON WM. A. 1-1515
GEBHART J.S. 2-1515
GILMORE J.R. 2-1517
GRAFF John Logan 1-1514
GRAFT John Logan 1-1519
GRANGER H.S. 2-1514
GRAY Miss Alfie A. 2-1519 (Hansen)
Bros. 1-1519
Brothers 1-1519
Frank 1-1514, 1-1519
Mr. 1-1515
W.H. 2-1514, 1-1519
W.W. 1-1515, 1-1519, 2-1519, (Gray)
GREUB Fred 2-1517
GRIFFIS J.A. 2-1517


Return to Top of Page

H

SurnameFirst Name/TitleColumn/PageBiography Listed In
HALE J.C. 2-1516
HALL Albert 1-1514
Adolphus 1-1514
Mrs. 2-1514
HAM J.B. 1-1515
HAMILTON F.R. 1-1519
HANCOCK E. 2-1515
E.J. 2-1515
HANSEN George 2-1519 (Hansen)
Katie 2-1519 (Hansen)
Mr. 2-1519 (Hansen)
Peter 2-1519 (Hansen)
Hanson 1-1514
Peter 1-1515, 1-1519, 2-1519
& Troup 1-1515
HARDING President 1-1516
HARTMAN S.J. 2-1517
HARVEY Governor 2-1515
HASTINGS Rufus 1-1519
HATCH H.A. 2-1517
HAUCK A.B. 1-1516 (Hauck)
Infant 1-1516 (Hauck)
J. Eldred 1-1516 (Hauck)
Nunetta P. 1-1516 (Hauck)
HAYS R.R. 2-1514
Robert R. 2-1518 (Hays)
HEBENCROFT J.H. 1-1515
HELM T.M. 1-1514
HERSHEY Emily 2-1514
HIGGINS Elder 2-1514
HILL Brothers 2-1516
Harry 2-1514
HINKENLOOPER Cyrus 2-1514, 2-1515
HITCHCOCK Rev. A. 2-1515
A.M. 2-1515
Elder 2-1514
Rev. Mr. 1-1517
P.A. 2-1514
P.I. 2-1514
HODGE J.M. 1-1514
HOMAN Elder 2-1514
HOOTON Miss Martha S. 1-1518 (Helford)
HOOVER D.G. 1-1519
HOY Miss N.E. 1-1516 (Hauck)
HUFF John & Mother 2-1517
HULING D.A. 2-1515, 1-1516
HULL C.W. 2-1517, 1-1518 (Cameron)
HUNNELL Miss Sarah H. 1-1516 (Rogers)


Return to Top of Page

I

SurnameFirst Name/TitleColumn/PageBiography Listed In
INGERSOLL F.L. 1-1517


Return to Top of Page

J

SurnameFirst Name/TitleColumn/PageBiography Listed In
JACK Miss Elizabeth M. 1-1516 (Lowe)
JAMES 2-1516
JARROLD Rev. Mr. 2-1514
JENKINS Charles F. 1-1515, 2-1518 (Jenkins)
David G. 2-1518 (Jenkins)
Flora E. 2-1518 (Jenkins)
Hattie M. 2-1518 (Jenkins)
Maggie I. 2-1518 (Jenkins)
W.D. 2-1514, 1-1517
JEWETT Rev. E.H. 2-1517
Rev. E.J. 2-1514
JOLLY F.M. 2-1519
JOHNSON E.B. 2-1515
L. 2-1514
M.H. 2-1517, 1-1518 (Cameron)
W.A. 1-1519
JONES Miss Jennie S. 2-1518 (Rowe)
Miss Nellie F. 2-1517 (Barber)


Return to Top of Page

K

SurnameFirst Name/TitleColumn/PageBiography Listed In
KIDD J.W. 2-1514
KINCAID Ephraim 2-1516
Joshua 1-1517
KING G.M. 2-1519
Geo. M. 2-1519
George M. 2-1519
KIRWIN Col. 1-1514, 2-1516
KNIGHT C.S. 2-1517
Charles S. 2-1518 (Knight)
KNOX George 1-1519
KONNS Anna 1-1519 (Wood)
KORNS Ed 2-1515
Ed. F. 1-1515, 1-1516 (Korns)
Mr. 1-1515


Return to Top of Page

L

SurnameFirst Name/TitleColumn/PageBiography Listed In
LAIRD D.R. 1-1516
J.H. 2-1514
LAMB C.J. 2-1516, 2-1518 (Lamb)
Miss Ellen 2-1518 (Garretson)
Ernest 2-1518 (Lamb)
Mildred 2-1518 (Lamb)
Mr. 2-1518 (Lamb)
LANE Senator Jim 1-1518 (Dodge)
LARGE James 2-1514, 2-1515
LARICK A.C. 1-1519
LAUPP Miss KAtie E. 1-1518 (Cameron)
LAWRENCE Dr. C.T. 1-1519
Charles T. 2-1519
LEE I.N. 2-1515
I.V. 1-1514, 2-1514, 2-1515
Issac V. 2-1516
LEFFINGWELL C.H. 2-1515
& Rogers 2-1515
LEIGHTY Dr. 1-1519
LEWIS C.A. 2-1514, 1-1516
Chauncey A. 1-1516 (Lewis)
LINDSEY John 2-1516
LITTELL Miss Lucy C. 1-1518 (Ensign)
LITTLE Capt. S.J. 2-1519 (Robinson)
LIVINGOOD D.J. 2-1519
LOGAN General John A. 1-1519
LORD George T. 1-1517, 2-1517
John B. 2-1517
Mr. 1-1517, 2-1517
Uncle George 1-1517
LOWE Birdie 1-1516 (Lowe)
Clarence E. 1-1516 (Lowe)
Emma A. 1-1516 (Lowe)
Elsie M. 1-1516 (Lowe)
J.H. 2-1514
J.W. 1-1515, 1-1516
John W. 1-1516 (Lowe)
Nellie 1-1516 (Lowe)
Olive M. 1-1516 (Lowe)
P.C. 2-1515
LOWELL O.S. 1-1516
LOZIER 2-1516
B.F. 2-1516, 1-1517, 2-1517
Frank 2-1514


Return to Top of Page

M

SurnameFirst Name/TitleColumn/PageBiography Listed In
MADDEN Mr. 1-1517
MAHAFFY D.E. 2-1519
MANN 2-1515
Michael 2-1515
MARVIN T.A. 2-1514, 1-1516
MARVINS The 1-1519
MAY Minnie G. 2-1518 (May)
Mr. 2-1518 (May)
W.T.S. 2-1517, 2-1518 (May)
McBRIDE A.G. 2-1514, 2-1517
Mr. 2-1514
W.H. 2-1517
McCLALLEN & Hanson 1-1519
McCLELLAN 1-1514
McCORD Miss Lottie A. 2-1516 (G. Spaulding)
McCOWEN Miss Lydia A. 2-1518 (Moulton)
McCORMICK N.B. 2-1515, 1-1516
N.D. 1-1516
McDONALD Donald 1-1514
McDOWELL H.H. 1-1516
Henry 2-1514, 2-1515
McELROY Frank S. 1-1516 (McElroy)
George Roscoe 1-1516 (McElroy)
Mr. 1-1516 (McElroy)
S.W. 1-1516, (McElroy)
McHURIN Mrs. 2-1517
Mrs. Millie 1-1517
McWilliams Robert 1-1516 (McElroy)
MERCER Johm 1-1514
MILEY Grace E. 2-1520 (Miley)
Dr. I. 2-1520 (Miley)
John D. 2-1520 (Miley)
MILLARD O.M. 1-1516
MILLER A.B. 1-1519
MITZKE 1-1515
MONELL C.E. 2-1517
MOORE W.E. 2-1519
MORGAN W.L. 2-1514
MORSE J.F. 1-1516
MOULTON D.H. 1-1515, 2-1516, 2-1517
H. 2-1517
Harry S. 2-1518 (Moulton)
Horace 2-1514, 1-1515, 1-1517, 2-1517
Hon. Horace 2-1518 (Moulton)
Mr. 2-1518 (Moulton)
MULLEN Lewis 2-1517
MUNDY Geo. 2-1516


Return to Top of Page

N

SurnameFirst Name/TitleColumn/PageBiography Listed In
NASH Mr. 2-1515
NELSON 2-1515
NEWELL Miss Estella L. 2-1520 (Edgecombe)
NEWTON F.E. 2-1519
NICHOLS J.W. 2-1519
NICKLIN Thos. G. 1-1515
NOBLE George 1-1517
NOBLES Maartha 2-1514
NOLL W.H. 2-1517
NORRIS Rev. T.F. 2-1514


Return to Top of Page

O

SurnameFirst Name/TitleColumn/PageBiography Listed In
OSTERMAN Bros. 1-1515
OWENS Miss Elizabeth 2-1518 (May)


Return to Top of Page

P

SurnameFirst Name/TitleColumn/PageBiography Listed In
PARSONS 2-1516
A.B. 2-1516
PASKO J. 2-1514
PEARDON Miss Jane 2-1519 (Ferret)
PENEWELL Joseph 2-1615
PERKINS Lyman 1-1514, 2-1516
PHILLIPS Col. 1-1515
PICKETT H.G. 1-1515
T.J. 2-1514, 1-1515
PICKLE Miss mary E. 2-1516 (Smith)
PLATTNER Mr. 1-1515
Samuel 2-1514, 1-1515, 2-1515
POST Jacob 1-1519
POTTS Duncan & Wife 1-1517
POUNDS William 2-1516
PRATT W.H. 2-1514, 2-1515
Hon. W.H. 1-1516


Return to Top of Page

Q

SurnameFirst Name/TitleColumn/PageBiography Listed In
None Listed


Return to Top of Page

R

SurnameFirst Name/TitleColumn/PageBiography Listed In
RAY William & Wife 2-1514
RAYNOLDS J.W. 1-1518
REEDER Mr. 2-1519
W.A. 1-1519, 2-1519 (Reeder)
Mr. W.A. 2-1519 (Reeder)
RICHARDS A.L. 2-1517
ROBERTS William 1-1514
ROBINSON E.F. 2-1519
S.A. 2-1519 (Robinson)
ROGERS 2-1515
Irving H. 1-1516 (Rogers)
Mr. 1-1516 (Rogers)
Reuben 1-1516 (Rogers)
ROWE Ella Louise 2-1518
Ida Ellen 2-1518 (Rowe)
W.E. 1-1515, 2-1517
Wm. E. 2-1518 (Rowe)
RUGG A.H. 2-1514
RUSSELL C.E. 1-1517


Return to Top of Page

S

SurnameFirst Name/TitleColumn/PageBiography Listed In
SAWYER Luther 2-1514
SAYER & Dutton 2-1515
SCHULZE Elnora 1-1520 (Schulze)
James Edwin 1-1520 (Schulze)
John 1-1520 (Schulze)
Walter H. 1-1520 (Schulze)
William 1-1520 (Schulze)
SCOTT James 1-1515
James Sr. 2-1517
SCRANTON M. 1-1519
SEARS John 1-1519
SEVILLE Rev. Walter A. 2-1517
SHECKLER John 2-1514
John & Wife 2-1514
SHELLEY A.M. 2-1515
SHERIDAN A.R. 1-1516
SHLEPPEY Jennie 1-1514
SCHLEPPY Miss Jennie 1-1519
W.R. 1-1514, 1-1519, 2-1519
SHULTZ J. 1-1519
J.E. 2-1519
SHULZE John T. 2-1519 (Shulze)
SHURTZ J.S. 1-1514, 2-1514
Judge John 2-1517
Judge 2-1516
Miss Maggie 2-1516
SKINNER 1-1514
& Adams 1-1515
& Chamberlain 1-1518 (Chamberlain)
J.H. 1-1517, 2-1517
SMITH Carrie A. 2-1515
Charles 1-1519
Clyde H. 2-1516 (Smith)
D.L. 2-1514, 1-1515, 1-1516 (Smith)
Mr. 2-1516 (Smith)
SNODGRASS C.W. 2-1515
SPALDING G.A. 2-1515, 1-1516
H.C. 2-1514
SPAULDING G.A. 2-1515, 1-1516
George A. 2-1516 (G. Spaulding)
H.C. 2-1515, 2-1516 (H. Spaulding)
Maude 2-1516 (G. Spauling)
Melvina 2-1516 (H. Spaulding)
SPRAGUE H.C. 2-1515
H.L. 2-1515
STALCUP H.G. 2-1519
STEVENS Dr. D.W. 2-1520 (Stevens)
STILES A.J. 2-1517, 2-1518 (Stiles)
Mr. 2-1518 (Stiles)
STINSON G.W. 1-1515, 2-1515
Geo. W. 2-1514, 2-1515
STOCKMAN A. 1-1515, 2-1516, 1-1517, 2-1517
Miss Anna M. 1-1518 (Chamberlain)
STODDART A.B. 1-1517
STOVALL J. 1-1514
STRAIN F. 2-1515
Frank 2-1514, 2-1515, 1-1516
STRATTON Dan G. 1-1520 (Stratton)
T.J. 1-1520 (Stratton)
STRIBEL John 2-1517
STUBERT W.B. 2-1514


Return to Top of Page

T

SurnameFirst Name/TitleColumn/PageBiography Listed In
TANNER J.W. 1-1516
TAYLOR Miss Mary F. 2-1519 (Gray)
N. 2-1515, 1-1516
TESTER Morris 2-1517
THOMAS A.A. 1-1514, 2-1514
Dr. 1-1519
TOPLIFF A.L. 1-1515
C.H. 1-1518 (Garretson)
Charles H. 1-1515
TOWNLEY Phil. 2-1515
TRACEY A.W. 2-1515
TRACY A.W. 2-1514
TROOP Abraham 2-1514
W.L. 2-1514
TRULL Thos. 2-1514
TRUSDLE Neva Lee 2-1518 (Trusdle)
Dr. R.H. 1-1517
Robert H. 2-1518 (Trusdle)


Return to Top of Page

U

SurnameFirst Name/TitleColumn/PageBiography Listed In
None Listed


Return to Top of Page

V

SurnameFirst Name/TitleColumn/PageBiography Listed In
VAN ALLEN 2-1516
Brothers 1-1514
C.J. 1-1514, 2-1514, 2-1516
VAN ANTWERP Miss Caroline 2-1518 (Lamb)
VOORHEES & Voorhees 1-1518 (Dodge)


Return to Top of Page

W

WARNER
SurnameFirst Name/TitleColumn/PageBiography Listed In
WANDS L. 2-1517
WARD Allen & Wife 2-1514
E.W. 1-1517, 2-1517, 2-1518 (Warner)
Mr. 2-1518 (Warner)
Pearlie May 2-1518 (Warner)
Vinnie Maude 2-1518 (Warner)
William E. 2-1518 (Warner)
WARREN Mrs. 2-1517
WATSON Miss 2-1516
WAYT Rev. J.J. 2-1519
WEAVER A. 1-1515, 2-1516
A. & Co. 1-1519 (Weaver)
Aaron 2-1518 (Weaver)
Frank J. 1-1519 (Weaver)
WEAVER Lillie May 1-1519 (Weaver)
N. & Co. 1--1519 (Weaver)
Noah 2-1514
& Warner 1-1519
2-1519
(Weaver)
(Gray)
WEEKS Frank 2-1514
WEY H.C. 1-1515
WHEELER John 1-1514
WILLIAMS Duff & Co. 1-1515
WILLIAMSON A. 2-1519
WILSON A.D. 2-1514
M.H. 1-1517
R.A. 1-1518 (Garretson)
WILTROUT & Hansen 2-1519 (Hansen)
J.J. 2-1519, (Reeder)
& Reeder 2-1519
T. 1-1519
WINSHIP F.E. 2-1515
WIXON H.M. 2-1519
WOOD Daisy E. 1-1519 (Wood)
G.W. 2-1517
Geo. W. 1-1515, 2-1517
George W. 1-1519 (Wood)
Jessie L. 1-1519 (Wood)
John 2-1514
Joseph 2-1516
Mr. 1-1519 (Wood)
WOODWARD W.F. 1-1515
WORLEY Rev. Henry 2-1514, 1-1519


Return to Top of Page

X

SurnameFirst Name/TitleColumn/PageBiography Listed In
None Listed


Return to Top of Page

Y

SurnameFirst Name/TitleColumn/PageBiography Listed In
YATES Gov. 2-1518 (Jenkins)
YOUNG G.W. 2-1515
Geo. W. 2-1514
Rev. M. 2-1514
Martha 2-1514


Return to Top of Page

Z

SurnameFirst Name/TitleColumn/PageBiography Listed In
None Listed


Return to Top of Page

Return to Phillips Co. KSGenWeb Main Page

Phillips County Chapter of Cutler's HISTORY OF KANSAS BY ANDREAS (1883)



KS GenWeb

Blue Skyways
- Home Page for Kansas State Library