The Schools of Harvey County

More Info District School Name Township Section
 

 

 District 44 

 Alta 

 Alta Township

 Section 20 

 

 District 

 German School

 Alta Township

 Section 13

 

 District 77 

 I.X.L. 

 Alta Township

 Section 11

 

 District 40 

 O.K. 

 Alta Township

 Section 5

 

 District 23 

 Paris 

 Alta Township

 Section 1

 

 District 29 

 Willis 

 Alta Township

 Section 32

 

Click Here

 District 08 

 Page 

 Burrton Township

 Section 26

 

 District 26 

 Wild Rose 

 Burrton Township

 Section 11

Click Here

 District 50 

 Burrton City

 Burrton Township

 Section 29

 

 District 58 

 Maple Grove 

 Burrton Township

 Section

 

 

 District 82 

 Centennial 

 Darlington Township

 Section (Consolidated)

 

 District 56 

 Centennial 

 Darlington Township

 Section 27

Click Here

 District 32 

 Dewey 

 Darlington Township

 Section 5

 

 District 81 

 Dewey 

 Darlington Township

 Section (Consolidated)

Click Here

 District 24

 Doty 

 Darlington Township

 Section 32

 

 District 62

 Dutton 

 Darlington Township

 Section 6

 

 District 37 

 Excelsior 

 Darlington Township

 Section 14

 

 District 11 

 Gingrass 

 Darlington Township

 Section 17

 

 District 31 

 Norris 

 Darlington Township

 Section 10 

 

 District 85 

 Suncrest 

 Darlington Township

 Section 10

 

 

 District 16 

 Dawson 

 Emma Township

 Section 12

 

 District 55 

 Hesston City

 Emma Township

 Section 10

 

 District 49 

 Johnson 

 Emma Township

 Section 30

 

 District 20 

 Union 

 Emma Township

 Section 28

 

 District 79 

 Zimmerdale 

 Emma Township

 Section 26

 

 

 District 67 

 Berlin 

 Garden Township

 Section

 

 District 12 

 Emma Grove 

 Garden Township

 Section 12

 

 District 43 

 Garden Valley 

 Garden Township

 Section 26

 

 District 78 

 Liberty 

 Garden Township

 Section 17

 

 District 51 

 North Garden 

 Garden Township

 Section 9

 

 District 65 

 Pleasant Plain 

 Garden Township

 Section 32

 

 District 33 

 South Garden 

 Garden Township

 Section

 

 District 86 

 Garden View 

 Garden Township

 Section

 

 

 District 13 

 Fairview 

 Halstead Township

 Section 15

 

 District 52 

 Halstead City

 Halstead Township

 Section 35

 

 District 48 

 Harmony 

 Halstead Township

 Section 32

 

 District 22 

 Prairie Flower 

 Halstead Township

 Section 18

 

 District 25 

 Riverside 

 Halstead Township

 Section 8

 

 District 83 

 Fairview 

 Halstead Township

 Section (Consolidated)

 

 District 47 

 Pleasant Valley 

 Halstead Township

 Section

 

 

 District 87 

 Golden Plains 

 Highland Township

 Section 29 (Consolidated)

 

 District 53 

 Highland 

 Highland Township

 Section 8

 

 District 64 

 Highland 

 Highland Township

 Section 12

 

 District 57 

 Sand Creek 

 Highland Township

 Section 10

 

 District 76 

 Shadyside 

 Highland Township

 Section 32

 

 District 61 

 Sunnyside 

 Highland Township

 Section 26

 

 

 District 14 

 Enterprise 

 Lake Township

 Section 2

 

 District 21 

 Lake 

 Lake Township

 Section 26

 

 District 75 

 Prairie Bell 

 Lake Township

 Section 7

 

 District 73 

 Star 

 Lake Township

 Section 32

 
 

 District 45 

 Bell 

 Lakin Township

 Section 35 or 14

 

 District 34 

 Mayflower 

 Lakin Township

 Section 35 or 14

 

 District 02 

 Pleasant Grove 

 Lakin Township

 Section 8

 

 District 07 

 Primrose 

 Lakin Township

 Section 32

 

 District 18 

 Simonson 

 Lakin Township

 Section 24

 

 

 District 66 

 Hupp 

 Macon Township

 Section 26

 

 District 36 

 Kirlin 

 Macon Township

 Section 11

 

 District 41

 Mt. Pleasant 

 Macon Township

 Section 8

 

 District 42 

 Prouty 

 Macon Township

 Section 9

 

 District 15 

 West Emma 

 Macon Township

 Section 20

 

Click Here

 District 35 

 Kellas 

 Newton Township

 Section 22

 

 District 01 

 Newton City

 Newton Township

 Section 17

Click Here

 District 09 

 Stone 

 Newton Township

 Section 12

 

 

 District 59 

 Candy 

 Pleasant Township

 Section 28

 

 District 05 

 Foster 

 Pleasant Township

 Section 12

 

 District 39 

 Kelly 

 Pleasant Township

 Section 30

 

 District 84 

 Pleasant Acres 

 Pleasant Township

 Section 19

 

 District 38 

 Star 

 Pleasant Township

 Section 26

 

 District 17 

 Sugar Grove 

 Pleasant Township

 Section 5

 

 

 District 28 

 Annelly 

 Richland Township

 Section 10

 

 District 71 

 Hazel Dell 

 Richland Township

 Section 30

 

 District 03 

 McLain 

 Richland Township

 Section 6

 

 District 27 

 Pleasant Ridge 

 Richland Township

 Section 26

 

 

 District 54 

 Diamond 

 Sedgwick Township

 Section 8

 

 District 30 

 Gem 

 Sedgwick Township

 Section 3

 

 District 80 

 Gem 

 Sedgwick Township

 Section 3 (Consolidated)

 

 District 19

 Sand Creek 

 Sedgwick Township

 Section 11 

 

 District 10 

 Sedgwick City

 Sedgwick Township

 Section 34

 

 

 District 04

 (No Name) 

 Walton Township

 Section 21

 

 District 46 

 Daisy Dell 

 Walton Township

 Section 33

 

 District 06 

 Grandview 

 Walton Township

 Section 11

 

 District 63 

 Pleasant Valley 

 Walton Township

 Section 7

 

 District 60 

 Walnut Grove 

 Walton Township

 Section 26

 

 District 68 

 Walton City

 Walton Township

 Section 19

 

 

Darren McMannis is your Harvey County GenWeb Coordinator

Harvey County Submissions & Queries Are Encouraged

             

Search all of Blue Skyways including the KSGenbWeb Project
 

 The KSGenWeb logo was designed and copyrighted by Tom & Carolyn Ward for the limited use of the KSGenWeb Project.

 Permission is granted for use only on an official KSGenWeb page.

The USGenWeb logo was designed by Linda Cole.

Unauthorized use of the contents of this page for profit/commercial ventures is expressly prohibited.