Transcribed from E.F. Hollibaugh'sBiographical history of Cloud County, Kansas biographies of representative citizens. Illustrated with portraits of prominent people, cuts of homes, stock, etc. [n.p., 1903] 919p. illus., ports. 28 cm.

Historical Index | Biographical Index | New Name Index
Previous Section | Next Section

ORGANIZATION OF SCHOOL DISTRICTS.

To Honorable John B. Rupe, of Clyde, belongs the distinction of having organized the first school district in Cloud county, which was inaugurated on July 15, 1868. It will be remembered Mr. Rupe was the first acting county superintendent of schools, Doctor Lear, who was appointed, did not qualify. Mr. Rupe in this instance, acted fairly, as characterizes all his dealings, and gave the Elm Creek settlement, where the first school was taught, the first number, which it still retains. District No. 1 is in the vicinity of Ames and have just completed a very excellent new building.

Upon the same principle Mr. Rupe gave the Elk Creek settlement the next numeral in line and it has likewise retained the original No. 2. When No. 2 was organized the territory included was all of what is now Elk township.

The next In order, No. 3, is directly south of the city of Clyde, and includes the eastern part of Shirley township. The territory now occupied by the Concordia schools is District No. 4. but when it was created by Mr. Rupe he was generous enough to include all that part of Cloud county lying in Buffalo and Sibley townships - about one-third of the entire county.

District No. 5 was Glasco and the Solomon Valley settlement. District No. 6 is the territory south of the Solomon river, in Solomon township known as the Dalrymple settlement. District No. 7 included the Lake Sibley settlement, but was afterward divided, No. 7 holding the territory east and the Sibley number became 16. No. 7, owing to some differences that arose, was divided, one part thrown into the Sibley district and the remaining portion to the district on the east. The Oak Creek community immediately east of Concordia became No. 8. The Meredith neighborhood located on Pipe creek, was Instituted as No. 9. No, 10 was the Lawrenceburg district on Salt creek, and No. 11 on Wolf creek.

The districts named are known as the pioneer schools, and after they were organized others were formed in adjacent territory as the settlement advanced along the borders.

A three months' term of school was required of each district before they could draw the state fund. Mr. Doran, who was the third acting superintendent of the county, reports that he gave certificates to boys and girls of very youthful age who constantly raised their grades, several of them becoming very proficient. The bachelor's situation was not a very enviable one in those days, and to extort their share of quota from some of them a penalty was established. "They could not call on the school ma'm." In many of the districts many of the married ladies were employed and taught in their own homes. There are at the present time one hundred and six organized school districts in Cloud county, and the following joint districts: No. 1, Cloud and Mitchell counties; No. 2, Cloud and Mitchell counties; No. 1, Cloud and Republic counties; No. 93, Cloud and Republic counties; No. 1, Cloud, Washington and Republic counties; No. 2, Cloud, Washington and Republic counties; No. 1, Cloud, Clay and Washington counties; No. 29, Cloud and Ottawa counties; No. 93, Cloud and Ottawa counties.

The tax is levied by the people themselves, and cannot exceed 20 mills. Some of them are low and are only able to conduct a six months' school and this with probably inexperienced teachers. These districts, however, are in the minority and are the exception, not the rule.

The highest tax levied is in the following districts: No. 3, 20 mills; No, 24, 20 mills; No. 72, 20 mills; No. 81, 20 mills; No. 86, 20 mills; No. 20, 20 mills; No. 34, 20 mills; No. 76, 20 mills; No. 85, 20 mills.

GRADED SCHOOLS.

No. 2, Clyde, 17 mills; No. 5, Glasco, 18 mills; No. 97, Miltonvale, 20 mills; No. 4, Concordia, 15 mills; No. 32, Jamestown, 15 1/2 mills; No. 104, Aurora, 20 mills.

The only schools in the county that did not reduce the teachers' wages during the "panicky" years were Glasco and Hollis.

The following are the lowest levies of school districts: District No. 8, 5 mills; district No. 14, 6 mills; district No. 65, 6 mills; district No. 11, 6 mills; district No. 47, 6 mills.

There is a Webster's Unabridged Dictionary in every district in the county except six, and a public library in all but thirteen. These commendable auxiliaries are placed there by teachers generally who have given special entertainments for this purpose, often clearing from forty to fifty dollars in an evening. The general character of the library books are historical works and nature studies. Twenty-seven or more school houses have organs that have been supplied in a similar way.

Twenty-nine per cent of the citizens of Cloud county are enrolled in the public schools.

The present and unprecedented prosperity in Kansas is very marked in the school work of the state. Many new buildings are being erected, old school houses enlarged or remodeled, sanitary conditions improved and many of them take pride in furnishings and beautiful surroundings. Among this number is the Eureka school district No. 68. The house was erected in September, 1901. The author visited the school in the autumn of that year and found Miss Rachel Rogers installed as teacher, with an enrollment of but nine scholars, with an average attendance of the same number, and this is a total of the children of school age in the district. But it is of the cheerful atmosphere prevailing in this modern country building that the writer thinks worthy of note. There are but two rows of seats, ample room for the pupils and visitors, too. The building fronts the west and has four large windows on the east and two on the south, which lend a bright and sunny glow to the room. It is heated by a furnace or stove, encased with brick, where the student can always feel the warmth from the hot air registers, although winter's blasts may blow without. Sketches and pictures adorn the bright walls, flowers and potted plants, mostly the gifts of pupils, give color to the interior. This is, perhaps, one of the most complete country school buildings in the county. "Prairie Gem" or district No. 34, is also among the best, as the Illustration shows. No. 77 is entitled to the honor of turning out the greatest number of teachers. Another leader in this direction is district No. 7.

There are many exceptional records made throughout the county and mention is made of some of them in the history of the various graded schools.

District No. 31 did not have a tardy mark the entire year - 1902. The "Eureka school," also mentioned above, got through two months and three weeks with neither absence nor tardy.

CLOUD COUNTY GRADUATES IN THE 7TH AND 8TH GRADE WORK.

These graduates are from the district schools and some of the towns. The list of questions submitted to these pupils was prepared by the State Board, and manuscripts graded by the County Board appointed by the County Superintendent, who acted as chairman, Subjects: Orthography, Reading, Writing, Arithmetic, Grammar, History, Physiology and Geography. Minimum grade in any study 60 per cent. Average required 70 per cent. The earliest recorded names is the class of 1889, but the grades were not given.

CLASS OF 1889.

No. 1, Lillie Layton, 95th dist., Concordia.
No. 2, Chet L. Burton, 32d dist., Jamestown.
No. 3, F.E. Gray, 32d dist., Jamestown.
No. 4, Della Fulmer, 32d dist., Jamestown,
No. 5, Aggie Fitzgerald, 32d dist., Jamestown.
No. 6, Allie Fitzgerald, 32d dist., Jamestown.
No. 7, J.H. Garlow, 51st dist., Macyville.
No. 8, John Phelps, 97th dist., Miltonvale.
No. 9, A.E. Ott. 5th dist., Glasco.
No. 10, John D. Palmer, 5th dist., Glasco.
No. 11, Lizzie Rozzell, 80th dist., Hollis.
No. 12, Pearl Decker, 80th dist., Hollis.
No. 13, Guy Lewis, 96th dist., Clyde.
No. 14, Mary Moode, 96th dist., Clyde.
No. 15, Wm, Johnston, l7th dist., Concordia.
No. 16, Stella Bristle, l7th dist., Concordia.
No. 17, Flora Wilcox, l7th dist., Concordia.
No. 18, Imogene Decker, 8th dist., Conordia.[sic]
No. 19, Walter Davis, 8th dist., Concordia.
No. 20, S.T. Townsdin, 8th dist., Concordia.
No. 21, Eva Moore, 8th dist., Concordia.
No. 22, John H. Davis, 8th dist., Concordia.
No. 23, Jessie Honey, 21st dist., Ames.
No. 24, Mary Barlow, 21st dist., Ames.
No. 25, Etta Roadruck, 21st dist. Ames.
No. 26, Charles Coleman, 8th dist. Concordia.
No. 27, Samuel Seaton, 45th dist., Delphos.
No. 28, Lizzie Groff, 2d dist., Clyde.
No. 29, Lizzie Freelove, 2d dist., Clyde.
No. 30, Ellen Streator, 2d dist., Clyde.
No. 31, Leonie Boudro, 2d dist., Clyde.
No. 32, Lillian Smith, 2d dist., Clyde.

CLASS OF 1890.

No. 1, Ada Biggs, 5th dist., Glasco.
No. 2, Sada Burnett, 5th dist., Glasco.
No. 3, Maud Spaulding, 5th dist., Glasco.
No. 4, Myrtle Beach, 5th dist., Glasco.
No. 5, Jessie Pratt, 5th dist., Glasco,
No. 6, Ollie Neal, 5th dist., Glasco.
No. 7, Luella Snyder, .5th dist., Glasco.
No. 8, Jennie Hannan, 5th dist., Glasco.
No. 9, Mattie Haynes, 5th dist., Glasco.
No. 10, Lizzie Murray, 32d dist., Jamestown.
No. 11, Della Fulmer, 33d dist., Jamestown.
No. 12, Jno. R. Eastland, 33d dist., Jamestown.
No. 13, Ida Iverson, Joint I C. & R. dist., Concordia.
No. 14, Mary Iverson, Joint I C. & R. dist., Concordia.
No. 15, Orlin S. Kenyon, Joint I C. & R. dist., Concordia.
No. 16, George C. Flitch, 99th dist., Concordia.
No. 17, Ida E. Flitch, 99th dist., Concordia.
No. 18, Florene Pearce, 75th dist., Concordia.
No. 19, Willis A. Cain, 48th dist., Sulphur Springs.
No. 20, Edwin A. Cain, 48th dist., Sulphur Springs.
No. 21, Lou Davis, 2d dist., Clyde.
No. 22, Gertie Brown, 2d dist., Clyde.
No. 23, Alma Lamb, 2d dist., Clyde.
No. 24, W.S. Pence, 2d dist., Clyde.
No. 25, Blanche Randolph, 2 dist., Clyde.
No. 26, Lulu Barlow, 21st dist., Ames.
No. 27, Cora Brown, 21st dist., Ames.
No. 28, Clara Tufts, 64th dist., Jamestown.
No. 29, Libbie Croisant, 52d dist., Scottsville.
No. 30, Amanda Clark, 52d dist., Scottsville.
No. 31, Carrie Fitzgerald, 52d dist., Scottsville
No. 32, Emma Angelo, 97th dist., Miltonvale.
No. 33, Vernie Cronkite, 97th dist., Miltonvale.
No. 34, Belle Spooner, 97th dist., Miltonvale.
No. 35, Cora Squires, 97th dist., Miltonvale.
No. 36, H.M. Elliott, 7th dist., Miltonvale.
No. 37, Clara Eye, 7th dist., Miltonvale.
No. 38, C.E. Emick, 7th dist., Miltonvale.
No. 39, Alva Wilkins, 7th dist., Miltonvale.
No. 40, Emmet Rose, 9th dist., Meredith.
No. 41, F.0. Bourke, 35th, dist., St, Joseph.

Those making the three highest averages were as follows:
Cora Squires, 95 per cent.
Clara Tufts, 94 per cent.
Willis A. Cain, 94 per cent.
Florence Pearce, 91 per cent.
Ida Iverson, 91 per cent.

CLASS OF 1891.

No. 1, Belle Warburton, 2d dist., Clyde.
No. 2, Gertrude Brown, 2d dist., Clyde.
No. 3, Sylvia Yoder, 2d dist., Clyde.
No. 4, Seymour Haynes, 5th dist., Glasco.
No. 5, Hazen G. Ward, 5th dist., Glasco.
No. 6, Luella Elliott, 7th dist., Miltonvale,
No. 7, J. W. Elliott, 7th dist., Mlltonvale.
No. 8, Chris Eye, 7th dist., Miltonvale.
No. 9, Alvina Townsdin, 8th dist., Concordia.
No. 10, John H. Davies, 8th dist., Concordia.
No. 11, Hope Anderson, 16th dist., Concordia.
No. 12, Arthur Avery, 16th dist., Concordia.
No. 13, Fred Sanders, 16th dist., Concordia.
No. 14, Carrie Ward, 22d dist., Glasco.
No. 15, Mary I, Henry, 22d dist., Glasco.
No. 16, Edward Leonard, 30th dist., Rice.
No. 17, Cora Haines, 31st dist., Glasco.
No. 18, Agnes Rickey, 33d dist., Jamestown.
No. 19, B. L. Bean, 40th dist., Ames.
No. 20, Grant Brassfield, 42d dist., Glasco.
No. 21, Evelyn Gregg, 46th dist., Glasco.
No. 22, Maggie Butler, 47th dist., Glasco.
No. 23, Timothy Butler 47th dist., Glasco.
No. 24, Phenie Bergeson, 51st dist., Macyville.
No. 25, Harry Huscher, 57th dist., Huscher.
No. 26, James Williamson, 58th dist., Glasco.
No. 27, Markle A. French, 65th dist., Jamestown.
No. 28, Julia Pearce, 75th dist., Concordia.
No. 29, R. D. Cooper, 75th dist., Concordia
No. 30, Melvin Bushong, 77th dist., Meredith.
No. 31, Carrie Hoefer, 78th dist., Miltonvale
No. 32, Myrtle Tiff, 92d dist., Miltonvale.
No. 33, Hattie Middlestate, 92d dist., Miltonvale.
No. 34, Nora Lepley, 97th dist., Miltonvale.
No. 35, Alva Wilkins, 97th dist., Miltonvale.
No. 36, John Shoemaker, 97th dist., Miltonvale
No. 37, Albert Shoemaker. 97th dist., Miltonvale
No. 38, Phil Goodreau, 97th dist., Miltonvale.
No. 39, Arthur Jennings, 97th dist., Miltonvale.
No. 40, Wilbur Jennings, 97th dist., Miltonvale

Those making the three highest averages were as follows:
Arthur Jennings, 89 per cent.
Cora Haines, 87 per cent.
Melvin Bushong, 85 per cent.
Arthur Avery, 85 per cent.

CLASS OF 1892.

No. 1, Ellen Dillon, 47th dist., Glasco.
No. 2, Wm. B. Newton, 46th dist., Glasco.
No. 3, John Casselman, 46th dist., Delphos.
No. 4, Allen Everly, 46th dist., Delphos.
No. 5, Allen Abbott, 5th dist., Glasco.
No. 6, Clara Randle, 31st dist., Glasco.
No. 7, Walter Butler, 42d dist., Glasco.
No. 8, Albert McConnell, 77th dist., Heber.
No. 9, Vina Jennings, 97th dist., Miltonvale.
No. 10, W.A, Hibbs, 77th dist., Heber.
No. 11, Mabel House, I C. & R. dist., Concordia.
No. 12, Cassa Smith, I C. & R. dist., Concordia.
No. 13, Don J. Burton, 32d dist., Jamestown.
No. 14, Grace Cutshaw, 25th dist., Jamestown.
No. 15, Elmer Nutting, 29th dist., Ames.
No. 16, Wm. McHenry, 40th dist., Rice.
No. 17, W.E. Bean, 40th dist., Ames.
No. 18, Emma Lachenmaiser, 53d dist., Ames.
No. 19, Jessie Truesdell, 2d dist., Clyde.
No. 20, Byron Hyatt, 2d dist., Clyde.
No. 21, Lizzie Broadfoot, 2d dist., Clyde.

Those making the three highest averages were as follows:
Grace Cutshaw, 85 per cent.
Albert McConnell, 84 per cent.
Clara Randle, 82 per cent.

CLASS OF 1893.

The average required this year was changed from 70 per cent. to 75 per cent.

No. 1, Geo. Bardrick, 97th dist., Miltonvale.
No. 2, Lollie Flynn, 97th dist., Miltonvale.
No. 3, Fannie Barber, 97th dist., Miltonvale.
No. 4, C. R. Bardrick, 97th dist., Miltonvale.
No. 5, S. G. Lacy, 97th dist., Miltonvale.
No. 6, Edith Scott, 97th dist., Miltonvale.
No. 7, Cornelia Eye, 97th dist., Miltonvale.
No. 8, Robert F. Wilson, 89th dist., Aurora.
No. 9, Jennie Payeur, 2d dist., Clyde.
No. 10, Ola Hedges, 34th dist., Jamestown.
No. 11, Nellie Woodward, 5th dist., Glasco.
No. 12, Mary Stackhouse, 5th dist., Glasco.
No. 13, Kate Carroll, 5th dist., Glasco.
No. 14, L. C. Bishop, 68th dist., Glasco.
No. 15, Walter Butler, 42d dist., Glasco.
No. 16, Blanche Ware, 22d dist., Glascs.[sic]
No. 17, Allie Woodward, 5th dist., Glasco.
No. 18, Antoinette Gobiet, 30th dist., Rice.
No. 19, Chas. Evans, 17th dist., Concordia.
No. 20, Dora Stilson, J. I C. & R. dist., Concordia.
No. 21, Melinda Bedor, 10th dist., Hollis.
No. 22, Nellie Kenyon, J. 1. C. & R. dist., Concordia.
No. 23, Aletha Smith, J. I C. & R. dist., Concordia.
No. 24, Effie Pierce, 76th dist., Rice.

Those making the three highest averages were as follows:
Jennie Payeur, 90 per cent.
Fannie Barber, 88 per cent.
Nellie Kenyon, 83 per cent.
Lollie Flynn, 83 per cent.

CLASS OF 1894.

No. 1, Lawrence Marlatt, 5th dist., Glasco.
No. 2, Ed Pratt, 5th dist., Glasco.
No. 3, Walter Butler, 5th dist., Glasco.
No. 4, Oliver Pratt, 5th dist., Glasco.
No. 5, Fred Horn, 5th dist., Glasco.
No. 6, Kate Carroll, 5th dist., Glasco.
No. 7, Lucile Smail, 5th dist., Glasco.
No. 8, Myrtle Pershall, 5th dist., Glasco.
No. 9, Mary Stackhouse, 5th dist., Glasco.
No. 10, Birdie Hillhouse, 5th dist., Glasco.
No. 11, Nellie Woodward, 5th dist., Glasco.
No. 12, Jennie Carroll, 5th dist., Glasco.
No. 13, Allie Teasley, 5th dist., Glasco.
No. 14, Myrtella Woodward, 5th dist., Glasco.
No. 15, Mabel DeLine, 2d dist., Clyde.
No. 16, Fred Dutton, J. 1 C. & R., dist., Concordia.
No. 17, Jennie Kenyon, J. 1 C. & R. dist., Concordia.
No. 18, W. Fiske Lawry, 10th dist., Hollis.
No. 19, Lorean Davidson, 58th dist., Glasco.
No. 20, M. D, Doyle, 58th dist., Glasco.
No. 21, Harry Rice, 45th dist., Delphos.
No. 22, A. J. Coombs, 77th dist., Heber.
No. 23, Belle Elliott, 77th dist., Heber.
No. 24, Della Magaw, 21st dist., Rice.
No. 25, Essie Tipton, 32d dist., Jamestown.

Those making the three highest averages were as follows:
Lawrence Marlatt, 90 3-8 per cent.
Jennie Kenyon, 90 2-8 per cent.
Kate Carroll, 89 per cent.

CLASS OF 1895.

No. 1, Eugene Emerson Ball, 12th dist., Concordia.
No. 2, Raymond G. Lawry, 12th dist., Concordia.
No. 3, Clarence Edwin Boudro, 2d dist., Clyde.
No. 4, Mary Olive Everley, 46th dist., Graves
No. 5, Alice E. Gregg, 5th dist., Glasco.
No. 6, Jesse Edgar Shay, 97th dist., Miltonvale.
No. 7, George Homer Bardrick, 97th dist., Miltonvale.
No. 8, Benjamin Barber, 97th dist., Miltonvale.
No. 9, Merton Augustus Fish, 74th dist., Concordia.
No. 10, William Albert Harnett, 32d dist., Jamestown.
No. 11, Carrie Elizabeth Hoefer 78th dist., Miltonvale.
No. 12, Lurena Belle Kocher, 38th dist., Graves,
No. 13, Claude Raymond Bardrick, 97th dist., Miltonvale.
No. 14, Lillian Burnett, 5th dist., Glasco.
No. 15, Leta Catherine Day, 5th dist., Glasco.
No. 16, Melvin McCoy, 97th dist., Lamar, Ottawa Co.
No. 17, Ada Honey, 21st dist., Ames.
No. 18, Silver Guy Lacy, 97th dist., Miltonvale.
No. 19, Frederick Martin Horn, 5th dist., Glasco.
No. 20, Hattie Francis Bullock, 5th dist., Glasco.
No. 21, Eva Hollan, 32d dist., Jamestown.
No. 22, Charles Hibbs, 77th dist., Heber.
No. 23, Matilda Rosalie Walton, 84th dist., Aurora.
No. 24, Joseph Harnett, 32d dist., Jamestown.
No. 25, Richard Lyle Brock, 5th dist., Glasco.
No. 26, Gilbert Frederick Nelson, 32d dist., Jamestown.
No. 27, Albert Victor Isbell, 5th dist., Glasco.
No. 28, Lewis William Elliott, 62d dist., Concordia.
No. 29, Rosa Alice Schwartz, 16th dist., Concordia.
No. 30, John Oliver Pratt, 5th dist., Glasco.
No. 31, Marguerite Matilda Hillhouse, 5th dist., Glasco.
No. 32, Mabel Esther Priscilla McBride, 32d dist., Jamestown.
No. 33, Cynthia Huges, 16th dist., Concordia.
No. 34, Ora Righter, 9th dist., Meredith.
No. 35, Mary Artemisia Olmstead, 5th dist., Glasco.
No. 36, Minnie Cooper, 75th dist., Concordia.
No. 37, Olive Edna Gardner, 19th dist., Jamestown.
No. 38, Walter Parcell, 5th dist., Glasco.

Those making the three highest averages were as follows:
Eugene Emerson Ball, 88 5-8 per cent.
Raymond G. Lawry, 88 1-2 per cent.
Clarence Edwin Boudro, 87 3-8 per cent.

CLASS OF 1896.

No. 1, Daisy Edna Park, 77th dist., Meredith.
No. 2, Frances Helena Butler, 47th dist., Glasco.
No. 3, Cara Elizabeth Wells, 97th dist., Miltonvale.
No. 4, Orpha Yolandez Woodward, 5th dist., Glasco.
No. 5, Elizabeth Bessie Pitner, 47th dist., Glasco.
No. 6, John Benjamin Shay, 97th dist., Miltonvale.
No. 7, Edward Spalding, 4th dist,, Concordia.
No. 8, Edith Dutton, I C. & R. dist., Concordia.
No. 9, Stena Jensen, 93d dist., Jamestown.
No. 10, Bertha Blen Hitchcox, 32d dist., Jamestown.
No. 11, Fannie Caroline Neill, 97th dist., Miltonvale.
No. 12, Charles Ely Kline, 77th dist., Meredith.
No. 13, May Prince, 5th dist., Glasco.
No. 14, Mildred Pearl Emick, 7th dist., Miltonvale.
No. 15, Hiram Arthur Coate, 77th dist., Heber.
No. 16, John Arthur Miller, 80th dist., Long Island.
No. 17, Mary Dutton, I C. & R. dist., Concordia,
No. 18, Alma Bertha Course, 97th dist., Miltonvale.
No. 19, Dora Elnora Bumgardner, 77th dist., Meredith.
No. 20, William Wilkinson Buckley, 71st dist., Miltonvale.
No. 21, Minnie Morford, 80th dist., Hollis.
No. 22, Alfred Coleman Neel, I C. & R. dist., Concordia.
No. 23, Mary Miller, 16th dist., Concordia.
No. 24, Eliza Flynn, 90th dist., Meredith.
No. 25, Cora Aletha Anderson, 47th dist., Glasco.
No. 26, Olive McCall, 19th dist., Concordia.
No. 27, Benjamin Peter Smith, 97th dist., Miltonvale.
No. 28, Alice Ward, 87th dist., Concordia,
No. 29, Birde Miller, 80th dist., Hollis.
No. 30, Violet Mabel Ward, 5th dist., Glasco.
No. 31, Frieda Clara Dorothea Krummel, 30th dist. , Rice,
No. 32, Nora Parker, 5th dist., Glasco.
No. 33, Mary Lucinda Williamson, 58th dist., Glasco.
No. 34, Loyal Ario Davison, 73d dist., Scottsville.
No. 35, William Oliver Henderson, 77th dist., Heber.
No. 36, Cordella May Rogers, 5th dist., Glasco.
No. 37, Martin Cary Burton, 32d dist., Jamestown.
No. 38, Carrie Eleanor Plumlee, 95th dist., Concordia.
No. 39, Walter Frank Pilcher, 5th dist., Glasco.
No. 40, Carrie Nelson, 93d dist., Concordia.
No. 41, Burr Newbury, 55th dist., Miltonvale.
No. 42, Ira Bushong, 77th dist., Heber.
No. 43, Josie McMillan, 93d dist., Jamestown.
No. 44, Maude Pearl Phillips, 80th dist., Hollis.
No. 45, Maude Stewart, 80th dist., Hollis.
No. 46, William Earl Emick, 7th dist., Miltonvale.
No. 47, Lum Cleveland, 58th dist., Glasco.
No. 48, Andrew Horn, 36th dist., Miltonvale.
No. 49, John Coulter Fowler, 24th dist., Miltonvale.
No. 50, Etta Bramwell, 4th dist., Rice.
No. 51, Carrie Baldwin, 4th dist., Jamestown,
No. 52, Richard Bourne, 63d dist., Delphos.
No. 53, Olive Demaris Gould, 32d dist., Jamestown.
No. 54, Myrtle Bedor, 10th dist., Hollis.
No. 55, Hester Gladys Williams, 5th dist., Glasco.
No. 56, Isaac Dalrymple, 6th dist., Simpson.
No. 57, Lulu Avery, 16th dist., Concordia.
No. 58, Mark Wesley Hare, 47th dist., Glasco.
No. 59, Jessie Blanche Martin, 5th dist., Glasco.
No. 60, Leonora Ann Bogue, 32d dist., Jamestown.
No. 61, Guilford Wall, 65th dist., Jamestown.
No. 62, James Quinton Louthan, 31st dist., Glasco.
No. 63, Augustus Fenton Potts, 5th dist., Glasco.
No. 64, Joseph Davidson. 58th dist., Glasco.
No. 65, Minnie Estella Smith, 103d dist., Heber.
No. 66, Louise Poole, 32d dist., Jamestown.
No. 67, Viola Captola, Carroll, 5th dist., Glasco.
No. 68, Claude Yount, 77th dist., Meredith.
No. 69, Minnie Viola Plumlee, 95th dist., Concordia.
No. 70, Emma McKinster, 5th dist., Glasco.
No. 71, Zella Jane Swift, 91st dist., Miltonvale.
No. 72, Pearl Garrison, 80th dist., Hollis.
No. 73, Truman Bates, 46th dist., Glasco.
No. 74, Helen Nutting, 13th dist., Ames.
No. 75, Lena Layton, 25th dist. Jamestown.
No. 76, Ira Claude Ellison, 5th dist., Glasco.

Those making the three highest averages were as follows:
Daisy Edna Park, 92 1-2 per cent.
Frances Helena Butler, 91 1-2 percent.
Cara Elizabeth Wells, 90 1-2 per cent.

CLASS OF 1897.

Constitution was added to the list of studies this year and the average raised to 80 per cent, with the provision that candidates should be credited in future examinations for all grades of 80 per cent or over,

No. 1, Lulu Jordan, 47th dist., Glasco.
No. 2, Roy Hauck, 97th dist., Miltonvale.
No. 3, Jacob Hyson Moore, 97th dist., Miltonvale.
No. 4, Isabella Butler, 47th dist., Glasco.
No. 5, William Richard Bevan, 87th dist., Concordia.
No. 6, Cornelia Campbell, 40th dist., Ames.
No. 7, Floyd Eugene Woodworth, 77th dist., Miltonvale.
No. 8, Annie Senett Carr, 19th dist., Concordia.
No. 9, Harry Christ Hanson, 19th dist., Concordia.
No. 10, Grace Hauck, 97th dist., Miltonvale.
No. 11, Koscie Perry, 97th dist., Miltonvale.
No. 12, Jane Louise, Bevan, 87th dist., Concordia.
No. 13, William Benson Morgan, 40th dist., Ames,
No. 14, Gertrude Wall, 65th dist., Jamestown
No. 15, Loretto Murray, 32d dist., Jamestown.
No. 16. Letitia Perry, 97th dist., Miltonvale.
No. 17, Lulu Price, 80th dist., Hollis.
No. 18, Nora Bennett, 66th dist., Macyville.
No. 19, Rachael Ellen Rogers, 4th dist., Concordia.
No. 20, Florence Covey, 24th dist., Miltonvale.
No. 21, Etta Mann, 32d dist., Jamestown.
No. 22, Estella Fry, 26th dist., Miltonvale.
No. 23, Vera Spahr, 32d dist., Jamestown.
No. 24, Mary Myrtle Montgomery, 32d dist., Jamestown.
No. 25, Anna Robinson, 33d dist., Jamestown.
No. 26, Carl Francis Cutshaw, 25th dist., Jamestown,

Those making the three highest averages were as follows:
Lulu Jordan, 87 8-9 per cent.
Roy Hauck, 87 5-9 per cent.
Jacob Hyson Moore, 87 per cent.

CLASS OF 1898.

No. 1, Ludwig Erwin Katterfeld, 45th dist., Delphos.
No. 2, Winfred Henry Ansdell, 32d dist., Jamestown.
No. 3, Dillie Gertrude Park, 77th dist., Meredith.
No. 4, Flora Bray, 32d dist., Jamestown.
No. 5, Mary Etta McClellan, 68th dist., Glasco.
No. 6, Lizzie Ferguson, 48th dist., Miltonvale.
No. 7, Emma McCall, 32d dist., Jamestown.
No. 8, Delia Brooks, 32d dist., Jamestown.
No. 9, Mary Josephine Mahon, 27th dist., Hollis.
No. 10, Eva Eliza Fletcher, 43d dist., Glasco.
No. 11, Arthur Lewis Gates, 73d dist., Scottsville.
No. 12, Wiliam Arthur Ion, 32d dist., Jamestown.
No. 13, Alice Ainsworth, 5th dist., Glasco,
No. 14, Lillie Coombs, 23d dist., Heber.
No. 15, James Mahon, 27th dist., Hollis.
No. 16, Alice Coombs, 23d dist., Heber.
No. 17, Florence Fulmer, 33d dist., Jamestown.
No. 18, Guy Thaddeus Morris, 45th dist., Glasco.
No. 19, Frederick Augustus Thompson, 56th dist., Aurora.
No. 20, Lela Mose Austin, 24th dist., Miltonvale.
No. 21, Ina Ellen Fry, 26th dist., Miltonvale.
No. 22, Charles Jenson, 93d dist., Concordia.
No. 23, Ellen Virginia Hare, 45th dist., Delphos.

Those making the three highest averages were as follows:
Ludwig Erwin Katterfield, 89 8-9 percent.
Winfred Henry Ansdell, 89 4-9 percent.
Della Gertrude Park, 85 6-9 per cent.

CLASS OF 1899.

Two days' time are now given to the examination in place of one. First day's work includes orthography, reading, writing, geography and physiology; second day's work, arithmetic, grammar, government and history.

No. 1, Delbert Rasmussen, 29th dist., Ames.
No. 2, John Doyen, 8th dist., Rice.
No. 3, Dencie French, 65th dist., Jamestown.
No. 4, James Garlow, 21st dist., Rice.
No. 5, Floyd John, 46th dist., Glasco.
No. 6, Agnes Burbank, 92d dist., Miltonvale.
No. 7, Alice Christenson, 65th dist., Jamestown.
No. 8, Grace Lepley, 23d dist., Heber.
No. 9, Mamie Brown, 24th dist., Miltonvale.
No. 10, Mabel Swift, 97th dist., Miltonvale.
No. 11, Clara Newland, 91st dist., Miltonvale.
No. 12, Clara Campbell, 87th dist., Concordia/
No. 13, Lizzie Fry, 26th dist., Miltonvale.
No. 14. Arden Halderson, 5th dist., Glasco.
No. 15, Kate Bevan, 87th dist., Concordia.
No. 16, Mary Anderson, 93d dist., Jamestown.
No. 17, Ella Koster. 97th dist., Miltonvale.
No. 18, George Stoner, 76th dist., Rice.
No. 19, Margaret Bevan, 87th dist., Concordia.
No. 20, Carrie Smith, 97th dist., Miltonvale.
No. 21, Ethel Holton, 97th dist., Miltonvale.
No. 22, Hugh Jordan, 9th dist., Meredith.
No. 23, Stella Jordan, 9th dist., Meredith.
No. 24, Benjamin Halderman, 63d dist., Meredith.
No. 25, Oscar Pfeiffer, 29th dist., Ames.
No. 26, Fred Bumgardner, 77th dist., Meredith.
No. 27, Myrtle Axley, 5th dist., Glasco.
No. 28, Fay French, 65th dist., Jamestown.
No. 29, Belva Jordan, 9th dist., Meredith.
No. 30, Lottie Bramwell, 21st dist., Rice.
No. 31, Golden Everley, 46th dist., Glasco.
No. 32, Archie Rice, 45th dist., Delphos.
No. 33, Frank Pilcher, 45th dist., Delphos.
No. 34, George Minard, 64th dist., Halfway.
No. 35, Josie Austin, 24th dist., Miltonvale.
No. 36, Mary Robinson, 33d dist., Jamestown.
No. 37, Ralph Avery, 16th dist., Concordia.
No. 38, Letitia Marshall, 1st dist., Ames.

Those making the three highest averages were as follows:
Delbert Rasmussen, 92 2-9 per cent.
John Doyen, 92 per cent.
Dencie French, 907-9 per cent.

CLASS OF 1900.

No. 1, Electa Rasmussen, 29th dist., Ames.
No. 2, Margaret Shrader, 87th dist., Concordia.
No. 3, John Lewis, 9th dist., Meredith.
No. 4, Mabel Jones, 9th dist., Meredith.
No. 5, Emery Thomas, 56th dist., Aurora.
No. 6, Gertrude Jones, 99th dist., Concordia.
No. 7, Bert Barber, 97th dist., Miltonvale.
No. 8, Ad Rogers, 68th dist., Glasco.
No. 9, Florence McCall, 19th dist., Concordia.
No. 10, Howard Everley, 46th dist., Glasco.
No. 11, Fay Day, 95th dist., Concordia.
No. 12, Bessie Peet, 63d dist., Delphos,
No. 13, Mena Benoit, 97th dist., Miltonvale.
No. 14, Ida Rasmussen, 29th dist., Ames.
No. 15, Rollo Rogers, 68th dist., Glasco.
No. 16, Roy Barnum, 63d dist., Delphos.
No. 17, James Freeborn, 40th dist., Ames.
No. 18, Emma Hanson, 19th dist., Concordia.
No. 19, Anna Buckley, 97th dist., Miltonvale.
No. 20, Rolland Jones, 9th dist., Meredith.
No. 21, Pansy Gray, 42d dist., Glasco.
No. 22, Cora Cummings, 29th dist., Ames.
No. 23, Grace Wade, 97th dist., Miltonvale.
No. 24, James Forshee, 75th dist., Concordia.
No. 25. Lessie Dutton, 7th dist., Miltonvale.
No. 26, Clara Bogue, 33d dist., Jamestown.
No. 27, Louie Buckland, 63d dist., Meredith.
No. 28, Edgar Rice, 45th dist., Delphos.
No. 29, George Hussey, 5th dist., Glasco.
No. 30, Frank Hanson, 19th dist., Concordia.
No. 31, Guy Harrington, 79th dist., Concordia.
No. 32, John Brooks, 83d dist., Graves.
No. 33, Homer McCowen, 99th dist., Concordia.
No. 34, Gordon Bourne, 63d dist., Delphos.
No. 35, Charles Winters, 83d dist., Graves.
No. 36, Roy Townsdin, 8th dist., Concordia.
No. 37, Blanche Christenson, 65th dist., Jamestown.
No. 38, George Czapanskiy, 1st dist., Ames.
No. 39, Clarence Chritton, 38th dist., Graves.
No. 40, Francis Anderson, 4th dist., Concordia.
No. 41, Maude Hussey, 5th dist., Glasco.
No. 42, Lewis Munger, 10th dist., Hollis.
No. 43, Maude Cunningham, 43d dist., Glasco.
No. 44, Nellie Cooper, 75th dist., Concordia.
No. 45, Frank Sorgatz, 75th dist., Concordia.
No. 46, Robert Jones, 90th dist., Concordia.
No. 47, Fred Dutton, I C. & R. dist., Concordia.
No. 48, Arthur Gould, 32d dist., Concordia.
No. 49, Genevieve Murray, 32d dist., Jamestown.
No. 50, Ollie McKellar, 32d dist., Jamestown.
No. 51, Ada Dwyer, 32d dist., Jamestown.
No. 52, Florence Nelson, 32d dist., Jamestown.
No. 53, Clarence Hartwell, 32d dist., Jamestown.

Those making the three highest averages were as follows:
Electa Rasmussen, 92 1-9 per cent.
Margaret Shrader, 917-9 per cent.
John Lewis, 90 4-9 per cent.

CLASS 0F 1901.

By reason of some schools closing earlier than others, two dates were given this year.

No. 1, Clara Butler, 47th dist., Glasco.
No. 2, Daisy Duff, 75th dist., Concordia.
No. 3, Eva Jordan, 22d dist., Glasco.
No. 4, Charles Park, 77th dist., Heber.
No. 5, Lena Ledig, 56th dist., Aurora.
No. 6, Edward Finley, 10th dist., Hollis.
No. 7, Raymond Yount, 77th dist., Meredith.
No. 8, Frank Ijames, 37th dist., Aurora.
No. 9, Ona Stone, 5th dist., Glasco.
No. 10, Olive P. Sims, 16th dist., Concordia.
No. 11, Sarah Boyer, 50th dist., Concordia.
No. 12, Welborn Pitner, 47th dist., Glasco.
No. 13, Vernon Thurston, 63d dist., Delphos.
No. 14, Ella Everley, 45th dist., Delphos.
No. 15, Charles Shelton, 10th dist., Aurora.
No. 16, Helen Wade, 59th dist., Ames,
No. 17, Dora Shell, 100th dist., Glasco,
No. 18, Neal Sage, 47th dist., Delphos,
No. 19, Clara King, 46th dist., Glasco.
No. 20, Roy Phelps, 62d dist., Miltonvale,
No. 21, James A. Latham, 63d dist., Delphos.
No. 22, Harry Ijames, 37th disl.,[sic] Aurora.
No. 23, Charles Funk, 32d dist., Jamestown.
No. 24, Julia Dutton, J. I C. & R. dist., Concordia.
No. 25, Cecil Barnum, 63d dist., Delphos.
No. 26, Raymond Acton, 79th dist., Concordia.
No. 27, Willie Pilcher, 46th dist., Glasco.
No. 28, Claude Moore, 45th dist., Delphos.
No. 29, Mabel Hedges, 32d dist., Jamestown.
No. 30, Maud Bell, 46th dist., Glasco.
No. 31, Ida Smith, 40th dist., Ames.
No. 32, Anna Amspacker, 81st dist., Jamestown.
No. 33, Florence Smith, 7th dist., Miltonvale.
No. 34, Lizzie Swartz, 16th dist., Concordia.
No. 35, Grace Saline, 94th dist., Concordia.
No. 36, Fred Kasl, J. I dist., Concordia,
No. 37, Donald Wade, 59th dist., Ames,

Those making the three highest averages were as follows:
Clara Butler, 92 2-9 per cent.
Daisy Duff, 92 2-9 per cent.
Eva Jordan, 89 1-3 per cent.
Charles Park, 88 1-2 per cent.

No. 1, Amelia Folkers, 97th dist., Miltonvale.
No. 2, Minnie Baldwain, 34th dist., Jamestown.
No. 3, Eva Gould, 34th dist., Jamestown.
No. 4, Mary Lyne, 97th dist., Miltonvale.
No. 5, Ethel McKee, 32d dist., Jamestown.
No. 6, Winnie Carpenter, 32d dist., Jamestown,
No. 7, Mabel Clemons, 32d dist., Jamestown.
No. 8, May McBride, 32d dist., Jamestown.
No. 9, Louella Peaney, 97th dist., Miltonvale.
No. 10, Ivor Ion, 32d dist.. Jamestown.
No. 11, Addie Ramsey, 32d dist., Jamestown.
No. 12, Mamie Linton, 32d dist., Jamestown.
No. 13, Dello Minor, 32d dist., Jamestown.
No. 14, Joseph Anderson, 97th dist., MiltonVale.
No. 15, Elmer Myers, 80th dist., Hollis.
No. 16, Lizzie Bogue, 32d dist., Jamestown.
No. 17, Carrie Strain, 32d dist., Jamestown.
No. 18, Mabel Garlow, 21st dist., Rice.
No. 19, Richard Ansdell, 32d dist., Jamestown.
No. 20, Olive Nixon, 33d dist., Jamestown.
No. 21, Charles Adams, 97th dist., Miltonvale.
No. 22, M. Elsie Hall, 97th dist., Miltonvale.
No. 23, Ivy Chartier, 29th dist., Ames,
No. 24, Lillie Eye, 97th dist., Miltonvale.
No. 25, Grace Hedges, 32d dist., Jamestown
No. 26, Homer Robinson, 33d dist., Jamestown.
No. 27, Harry Neill, 97th dist., Miltonvale.
No. 28, John McKelvey, 36th dist., Miltonvale.

Those making the three highest averages were as follows:
Amelia Folkers, 91 6-8 per cent.
Minnie Baldwin, 92 2-9 per cent.
Eva Gould, 90 4-8 per cent.

CLASS OF 1902.

No. 1, Lucy Dutton, I C. & R. dist., Concordia.
No. 2, Frank Neel, I C. & R. dist., Concordia.
No. 3, Morris Rogers, 3d dist., Clyde.
No. 4, Ferd Prince, 5th dist., Glasco.
No. 5, Anna Henning, 5th dist., Glasco.
No. 6, Frank Olson, 5th dist., Glasco.
No. 7, Lois Baker, 5th dist., Glasco.
No. 8, Cedric Converse, 5th dist., Glasco.
No. 9, John Emick, 7th dist., Miltonvale.
No. 10, Marion Dutton, 7th dist., Miltonvale.
No. 11, John Hayden, 8th dist., Concordia.
No. 12, George Savage, 9th dist., Meredith.
No. 13, Willie Goernandt, 13th dist., Ames.
No. 14, Frank Shaffer, 16th dist., Concordia.
No. 15, Anne McLean, 16th dist., Concordia.
No. 16, Joseph Cool, 16th dist., Concordia.
No. 17, Ruby Clark, 16th dist., Concordia,
No. 18, Hattie Hughes, 16th dist., Concordia.
No. 19, Delia Brownell, 19th dist., Concordia,
No. 20, Grace Fry, 29th dist., Miltonvale,
No. 21, Daniel Mahon, 27th dist., Clyde.
No. 22, Irene Brennan, 27th dist., Jamestown.
No. 23, Maggie McBride, 32d dist., Jamestown.
No. 24, Elsie Mann, 32d dist., Jamestown.
No. 25, Carrie Montgomery, 32d dist., Jamestown.
No. 26, Frances Owen, 32d dist., Jamestown.
No. 27, Florence Gould, 32d dist., Jamestown.
No. 28, Leota Williams, 32d dist.. Jamestown.
No. 29, Blanche Cutshaw, 32d dist., Jamestown.
No. 30, Captolia Fell, 32d dist., Jamestown.
No. 31, Gloria McBrlde, 32d dist., Jamestown.
No. 32, Frances Williams, 32d dist., Jamestown.
No. 33, Seamon Skoglund, 33d dist., Jamestown.
No. 34, Harriet Kocher, 38th dist., Graves.
No. 35, Viola Ward, 40th dist., Ames.
No. 36, Annie Olson. 42d dist., Glasco.
No. 37, Anton Sparwasser, 42d dist., Glasco.
No. 38, Frank Harper, 43d dist., Glasco.
No. 39, Francis Hurley, 47th dist., Glasco.
No. 40, Rose Butler, 47th dist., Glasco.
No. 41, Agnes Dillon, 47th dist., Glasco.
No. 42, Madge Boyer, 50th dist., Concordia.
No. 43, Clarence Watson, 55th dist., Miltonvale.
No. 44, Bessie Franks, 58th dist., Glasco.
No. 45, Nellie Goff. 58th dist., Glasco.
No. 46, Margaret Cunningham, 68th dist., Glasco.
No. 47, Bessie Bishop, 68th dist., Glasco.
No. 48, Marie Stein, 77th dist., Meredith.
No. 49, Laura Jones, 80th dist. Hollis.
No. 50, Percy Petitt, 80th dist., Hollis.
No. 51, Ruth Petitt, 80th dist., Hollis,
No. 52, Cyrus Anderson, 80th dist., Hollis.
No. 53, Rosa Speer, 80th dist., Hollis.
No. 54, Frances Dewell, 81st dist., Concordia.
No. 55, Lulu Campbell, 87th dist., Concordia.
No. 56, Verna Brooks, 91st dist., Miltonvale.
No. 57, Birdie Smith, 97th dist., Miltonvale.
No. 58, Genevieve Moses, 97th dist., Miltonvale.
No. 59, Katie Barber, 97th dist., Miltonvale.
No. 60, Winnie Young, 97th dist., Miltonvale.
No. 61, Mabel Evans, 97th dist., Miltonvale.
No. 62, Lloyd Hunt, 97th dist., Miltonvale.
No. 63, George Shay, 97th dist., Miltonvale.
No. 64, Maude Gilchrist, 97th dist., Miltonvale.
No. 65, Abbie Merrill, 103d dist., Meredith.
No. 66, John Springsted, 104th dist., Aurora.

Those making the three highest averages were as follows:
Frank Neel, 92 2-9 per cent.
Anne McLean, 90 2-9 per cent.
John Hayden, 89 2-3; per cent.
Willie Goernandt, 89 2-3 per cent.

Transcribed from E.F. Hollibaugh's Biographical history of Cloud County, Kansas biographies of representative citizens. Illustrated with portraits of prominent people, cuts of homes, stock, etc. [n.p., 1903] 919p. illus., ports. 28 cm.

Historical Index | Biographical Index | New Name Index
Previous Section | Next Section
1903 Cloud County Kansas History

Scanned from a copy held by the State Library of Kansas.
Background and KSGenWeb logo were designed and are copyrighted by
Tom & Carolyn Ward
for the limited use of the KSGenWeb Project.
Permission is granted for use only on an official KSGenWeb page.

©1999 by Tom & Carolyn Ward


Home Page for Kansas
Search all of Blue Skyways
including
The KSGenWeb Project